Saner: “KIB-TEK’e ihalesiz alımlardan ben de rahatsızım”

Okuma süresi: 3 dakika

Başbakan Ersan Saner, Kıb-Tek’in ihalesiz yakıt alınmasının kendisini de rahatsız ettiğini belirerek, “Ancak Merkezi İhale Komisyonu kararları da ortadadır. Dolayısı ile ihtiyaç nedeniyle geçmiş yılların çok altında fiyatlarla spot alımları da yapılmaktadır. Zaten öyle olmasa birileri çoktan bu konuda da yaygarayı basarlardı” dedi

“ Halk sağlığının korunması konusunda da hassas olduğunu” ifade eden Saner, “ O üniteyi çalıştırmak durumunda kaldık. Yakıt kirlidir dediler, inceleme yaptırdık ve raporları basına açıkladık. Hala saldırıyorlar; İhaleler ve yakıt hakkında belgesi olan varsa ilgili yerlere başvursun” diye konuştu.

UBP’den yapılan açıklamaya göre, Başbakan Saner , katıldığı bir programda soruları yanıtladı

“ Devletin alımı yasalarla bellidir. MİK kararları da ortadadır. İhtiyaç durumunda Spot alım da yapılmaktadır. İhalesiz alımların beni rahatsız ettiğini daha önce de söyledim. En azından alınan rakamlar, geçmiş yıllarda alınan rakamların çok altında. Zaten böyle olmasa 5 dakika bu koltuklarda bizi tutmazlar… İhale yapılırken, tüm katılımcılara eşit şartlar sağlanmak zorunda… Bakanlar Kurulu’nda gerekli talimatı verdim. Bu tip olaylarda daha düzgün ihale yöntemi yapılması lazım. Bütün soru işaretlerini ortadan kaldırmak lazım. KKTC’de bu tip olaylar artık tamamen tarihe karışması lazım.”

Başbakan Ersan Saner, ülkenin 18 ayı aşkın bir süredir, tüm dünya ve Türkiye’yi ekonomik olarak derinden etkileyen ağır bir salgın süreci yaşamakta olduğuna da işaret ederek şöyle konuştu:

“ Salgını, hükümetimizin gayretleri, sağlık çalışanlarımızın büyük fedakarlığı , halkımızın duyarlılığı sayesinde başarı ile götürüyoruz. Uzun bir süre kapalı kaldık. Ülkemize gelir sağlayan iki sektör tamamen durdu. Ekonomik çarklar dönmez oldu. Buna rağmen Anavatan Türkiye’nin desteği sağlandı. Başkaları bir tek protokol imzalayamazken biz Türkiye ile 2 protokol imzaladık. Devletimizin bütün imkanları kullanılarak ayakta kaldık ve şimdi sıkıntıları atlatma ve ekonomik kalkınma için atak başlatma dönemine giriyoruz”

UBP Genel Başkanı, Başbakan Saner, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ekonomik kalkınma için en üst devamlı görüşmeler yaptıklarını, belirli düşünceler ve projeler üzerinde durduklarını da ifade etti ve şunları söyledi:

“ Bizim arkadaşlarımız yeni Ekonomik İşbirliği Protokolü için çalışıyorlar. Türkiye ile gerekli tüm çalışmalar yapılmaktadır. Alt yapımızı hızla tamamlayacağız. Yollarımız, hava limanımız, hastanelerimiz bitecek. Özel sektörün önü açılacak, yatırımcıların ülkemize gelmesi, kendi insanımızın yenir yatırımlara yönelmesi, halkımızın refah seviyesinin artması, devletimizin daha da güçlenmesi, kendi ayaklarımız üzerimde durmak için azami gayret içindeyiz. Başaracağız. Bizim vizyonumuz, halkımızın çalışkanlığı, Anavatan Türkiye’nin desteği ile mutlaka istediğimiz noktalara geleceğiz”.

Başbakan Ersan Saner, bakan arkadaşları ile bir ekip çalışması anlayışı ile koordineli olarak sorunları giderme ve geleceği daha güzel kılma çabası içinde olduklarını da ifade etti ve 30-31 Ekim tarihlerinde yapılacak UBP Kurultayı’nda genel başkan seçilmesinin başlatılan çalışmaların istikrar içinde sürdürülmesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Saner şöyle devam etti:

“ Ben bazı arkadaşlar gibi ağzıma ne gelirse konuşmuyorum. Kurultayın ertesi gününü düşünüyorum. Arkadaşlarımızın bana yönelik haksız ve yanlış eleştirilerine tabii ki üzülüyorum. Bana, yapılan olağanüstü kurultayda genel başkan seçilmiş olmama rağmen bir arkadaş atanmış başbakan diyor. Kendisine, ‘ madem ki bana atanmış başbakan diyorsun, kim atadı onu da söyle’ diyorum; söylemiyor. Çok yanlış, illa bir yerlere geleceğim diye partiye zarar verici konuşmalar yapmak, doğruları söylememek, sürekli olmayacak vaatlerde bulunmak yanlıştır. Ben eminim ki UBP’liler durumun ve kimin kim olduğunun, kimin partiye ne kazandırıp be kaybettirebileceğinin farkındadır. Biz işimizi, aldığımız görevi en iyi şekilde, dürüstçe, yalana başvurmadan yapmaya çalışıyoruz. Halkımızın, partilimizin takdirini alıyoruz.”.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

Polisten uyarı

Okuma süresi: < 1 dakikadan az Polis Basın Subaylığı, elektrik yüksek gerilim hattı çalışması yapılacağından İskele’ye…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu

DİĞER HABERLER >

Dövizde son durum

Okuma süresi: < 1 dakikadan az KKTC’de serbest piyasada euro 29,94, sterlin 34,35, dolar 28,35 liradan işlem…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu
Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.