KTÖS: “Temaslı veya pozitif olup hastalığı semptomsuz geçiren sınıf öğretmenleri derslerini online yapacak”

Okuma süresi: 2 dakika

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, pandemi nedeniyle temaslı veya pozitif olup, hastalığı semptomsuz geçiren sınıf öğretmenlerinin, derslerini online yapacaklarını açıkladı. Elcil, bu sınıflarda çocuğu olan velilerin, kaos yaşanmaması için çocuklarını okula göndermemelerini istedi.

Elcil yaptığı yazılı açıklamada, okulların açılmasının üzerinden bir aylık bir süre geçmesine rağmen, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın sorumluluktan kaçan tutumu yüzünden pandemi kaynaklı sorunların devam ettiğini savundu.

Eksik olan müdür, müdür muavini atamalarının yapılmadığını ve okullarda öğretmen eksikliklerinin devam ettiğini ifade eden Elcil, “Covid-19 salgını ile ilgili ortaya çıkan sorunları çözmekten aciz bir Eğitim Bakanlığı ile karşı karşıyayız” iddiasında bulundu.

Eğitim Bakanlığı’nın, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun yayımladığı kararları bir genelgeye dönüştürüp okullara duyurmaktan kaçtığını öne süren Şener Elcil, bakanlığın, öğretmen ve okul yöneticilerini, veli ile karşı karşıya getirdiğini savundu.

Bakanlığın, okullarda PCR ve antijen test zorunluluğu getiren Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun kararının nasıl uygulanacağı ile ilgili genelge yayınlamaktan “aciz” olduğunu ileri süren Elcil, okullarda yaşanan sorunlara da seyirci kalındığını savundu.

Şener Elcil, “Devlet okullarını, çalışanlarını ve öğrencileri sahipsiz bırakan Eğitim Bakanlığı’nın bu tutumunu protesto ederiz” dedi.

Pandemi nedeniyle temaslı veya pozitif olup, hastalığı semptomsuz geçiren sınıf öğretmenlerinin, bulundukları okullarda eğitimin verimi açısından, sınıflardaki öğrencilerin derslerini online yapacaklarını duyuran Elcil, bu sınıflarda çocuğu olan velilerin, kaos yaşanmaması için çocuklarını okula göndermemelerini istedi.

Bu uygulamanın, Tabipler Birliği ile sendikanın hazırladığı kılavuzda belirtilen kurallara göre yapılacağını kaydeden Elcil, sendikanın aldığı karara uyulmasının toplum sağlığını da, eğitimi de koruyacağını belirtti.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.