KTOEÖS: “Sorunları halkın omuzlarına yıkmaktan vazgeçin!”

Okuma süresi: 2 dakika

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yazılı açıklama ile hükümeti eleştirdi.

Koşulların her geçen gün zorlaştığı, doğru planlama yapılmadığı için halkın yaşam mücadelesinin güçleştiği zor bir pandemi dönemi yaşıyoruz.

Böylesi zor zamanlarda hükümet edenlerin her zamankinden daha fazla sorumluluğu olduğunu unutmaması gerekiyor. Hükümet edenlerin temel görevi zorlaşan koşulların aşılmasında halkına yardımcı olmaktır, planlama yapmaktır, yol göstermektir. Ne acıdır ki plansızlık ve duyarsızlık had safhaya ulaşmıştır.

Son 1 yılda TL’nin Sterlin karşısında %45 değer kaybettiğini ve ülkemizde fiyatların dövize endekslendiğini unutmuş gibi davranmaktadırlar.

Ülkemizde açıklanan son 1 yılda hesaplanabilen HP %17.46 – son 5 aylık HP ise %5.52’dir. Oranların düşük olabilmesi için gereken bütün bilimsel yöntemlerle elde edilen bu veriler alım gücünü korumaktan çok uzaktır.

Hal böyleyken toplumda güven oluşturmak için samimiyetle davranması gerekenlerin güvensizlik yaratarak samimiyetsizce davrandığını görmekteyiz.
Asgari ücretin artışının, emeklilik maaşlarının HP ile orantılı olduğunu bilmezmiş gibi HP’nin durdurulmasını sağlamaya çalışmakla halkın daha da fakirleşeceğinin farkında değil misiniz?
Sendika üyelerinin kendi maaşlarından gönüllü olarak yaptırdıkları kesintilerinden vergi almak için çalışma başlatarak yarattığınız huzursuzluğun size karşı güvensizliği arttırdığını görmüyor musunuz?
Bir yandan kamusal harcamaların yüksekliğinden şikayet ederken, öbür yandan kamuya münhalsiz-sınavsız, torpille “Gel sen da başla” diyerek yandaşlarınızı işe başlatmak, samimiyetsizlik, ikiyüzlülük değil midir?
Binlerce işyeri batmışken, on binlerce insan evine götüreceği ekmeğin derdindeyken, saray yapma planları yapmak, halkına sırtını dönmek anlamına gelmiyor mu?

Böylesi kriz durumunda harcanacak her kuruşun hesabını yapmak gerekirken “boş odaları” dahi ödeyecek şekilde anlaşmalar yapmak, kamu kaynaklarının düşüncesizce, hesapsızca harcanması demek değil midir?

Toplumda güven ortamının tesis edilmesi için samimiyetle davranmak zorundasınız.

Yıllardır süregelen plansızlığın, sistemsizliğin yarattığı sorunları halkın omuzlarına yıkmaktan vazgeçin.

Toplumu bölmeden, kamplaşmaya neden olmadan sorunların ortaya çıkmasında siyasetin ve sizlerin rolünü unutmadan, sorunların çözümü için adım atmak zorundasınız.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.