Ersan Saner: “Elektriğe yüzde 30 zam diye bir şey söz konusu değil”

Okuma süresi: 2 dakika

Başbakan Ersan Saner, elektrik fiyatlarına yüzde 30 zammın söz konusu olmadığını, ortaya konan bu rakamın KIB-TEK’in çalışması olduğunu, gelinen noktada fiyat analizi yapmak gerektiğini açıkladı.

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Postası webTv’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Saner, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında fiyatların geldiği nokta konusunda argümanların ortaya konduğunu, 2019 yılından beri elektriğe zam yapılmadığını ancak petrol fiyatlarının arttığını anımsattı.

Ortaya konulan rakamlara ilave ek rakamlar istediklerini ve konunun görüşülmesi için görev verdiğini ifade eden Saner, tabloyu net görmeden bir şey söylemeyeceğini, bir zam olacaksa bile bunun yüzde otuz oranında olmayacağını belirtti.

Covid-19 salgınıyla ilgili olarak ise Başbakan Saner, KKTC’de sürecin çok iyi yönetildiğini söyledi. Yapılan günlük test sayısının 20 binlere ulaştığına dikkati çeken Saner, ülkede dün itibariyle 500 bin doz aşı yapıldığını söyledi.

210 bin kişinin çift doz aşı olduğunu kaydeden Saner, “KKTC’de şu anda aşı bulmak sıkıntı değil, aşı seçeneği sunuyoruz, öyle bir noktaya geldik. Üçüncü doz aşılara başladık. Eylülde yüz yüze eğitimi başlatacağız. Üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrencileri de aşılamaya başlayacağız” diye konuştu.

Aşıyı özendirmek için farklı uygulamalar yapacaklarını kaydeden Saner, hastaneye yatışların yüzde yetmiş beşinin aşısız kişilerden oluştuğunu kaydetti.

KKTC’de verilen aşı kartlarının yurt dışında tanınmayacağı şeklindeki söylemlere ilişkin Başbakan Saner, bunu siyasi bir yaklaşım olarak gördüğünü söyledi.

“Aşıların nereden geldiği biliniyor. Bu siyasi bir olay. Yeşil kart olayı AB’nin üye ülkeler arasında uyguladığı bir olay. Bizim aşı sistemimiz Türkiye ile entegre durumda.Adapass ve HES kodu olayının entegre olmasıyla bizim aşı kartlarımız da kabul görecektir” diyen Saner, bunula ilgili herhangi bir paniğe ve endişeye gerek olmadığını, sorunun çözüleceğini söyledi.

Saner, KKTC’nin baskılara boyun eğmesini kimsenin beklememesi gerektiğini de vurguladı.

Ekonominin gidişatıyla ilgili olarak Saner, Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada ekonomik sıkıntılar yaşadığına dikkati çekerek, İngiltere’yi örnek gösterdi.

“Bizim en büyük avantajımız TC ile ilişkilerimizdir” diyen Saner, Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan kaynaklar ve bu kaynaklarla yapılanlar hakkında bilgiler aktararak, “Gelirlerimizi artırdık ve geçtiğimiz ay sonunu çok iyi geçirdik” dedi.

Saner, asgari ücretin belirleme şeklinin mutlak suretle değişmesi gerektiğini, ilgili bakanlığın da bu konuda gerekli çalışmaları yapmakta olduğunu söyledi.

Turizmde artış yaşandığını belirten Saner ekonominin önünün açılması için gerekli altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Yükseköğrenimle ilgili olarak ise Saner, “Öğrenci sayısında bir kaybımız yok” diyerek, 85-90 bin öğrencinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

Polisten uyarı

Okuma süresi: < 1 dakikadan az Polis Basın Subaylığı, elektrik yüksek gerilim hattı çalışması yapılacağından İskele’ye…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu

DİĞER HABERLER >

Dövizde son durum

Okuma süresi: < 1 dakikadan az KKTC’de serbest piyasada euro 29,94, sterlin 34,35, dolar 28,35 liradan işlem…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu
Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.