Aysu Diren: Tekrar kapanırsak bir daha açılamayız

Okuma süresi: 2 dakika

Bakanlar Kurulu’nda kafelerin açılma kararı alınmasının ardından, Lefkoşa Surlariçinde Aysu’s Cakes&Bakery adlı işletmenin sahibi ve işletmecisi olan Aysu Diren ile mülakat gerçekleştirdik. Diren, durumun ciddiyetini ortaya koyan açıklamalarda bulundu…

Memleket Gazetesi Muhabiri: İşletmenizin Bakanlar Kurulu’nun aldığı kapatma kararı sonrası harcamalarını nasıl karşıladınız? Kademeli açılmada paket servis yapılabildiniz mi? Hayır ise nedeni?

Aysu Diren: Kapanma kararı sonrasında maalesef biriken borçlarımızı ödeyemedik. Elimizde çok az miktarda birikmişimizle ufak tefek bazı harcamalarımızı karşılayabildik. Zaten çok yeni ve küçük bir işletmeyiz bu yüzden bu dönemin üstesinden gelebilecek güce sahip değiliz. Paket servis yapamadık. Çünkü paket servis yapabilmek için bir altyapıya ihtiyacımız vardı ve paket servis yapabilmek için iyi bir hazırlığımız yoktu. Bu hazırlık için maddi olarak yetersiz kaldık. Elimizdeki imkanlar ile denedik fakat çok fazla talep olmadığını gözlemledik. Bu yüzden paket için kafeyi açık tutmadık. Düşündüğümüzde bize faydasından çok zararı olacaktı.

Memleket Gazetesi muhabiri: Kapanma sürecinde kira ödeyebildiniz mi, çalışanlarınıza maaş verebildiniz mi? Siz ne ile geçindiniz?

Aysu Diren: Maalesef kiramızı bile ödeyemedik. Şu an iki aylık kiramız birikmiş durumda. Çalışanlarıma maaş veremedim. Çalışma arkadaşlarım anlayışla karşıladı bu durumu. Acil bir ihtiyaç durumunda bir şekilde borçlanıp ödemeyi düşündüm. Çünkü maalesef benimde elimde olmayan bir durum. Maaş verebilecek gücüm yok. İlerleyen günlerde açıldığımızda ve işlerimiz yolunda gittiğinde geç de olsa çalışanlarıma veremediğim maaşı vereceğim. Asla çalışanlarımın hakkını yemem. Kendim zar zor geçindim. Ev kiramı zar zor ödedim, acil ihtiyaç dışında gereksiz harcamadan kaçındım. Zaten ben geçinebiliyor olsaydım çalışanlarımı da rahat rahat ödeyebilirdim.

Memleket Gazetesi Muhabiri: Kapanma döneminde devletten herhangi bir destek aldınız mı?

Aysu Diren: Devletten herhangi bir destek beklemedim desem daha doğru olur. 1500 TL’lik destek yapılacağı açıklandı. Destek için başvuruda bulunduk fakat ne zaman alabileceğimizi de bilmiyoruz. Zaten 1500 TL’lik desteğin ne kadar yararı olacak bu pahalılıkta bilemiyorum.

Memleket Gazetesi Muhabiri: Açılım sürecinde tekrar kapanma olmasından korkuyor musunuz? Böyle bir şeye hazırlığınız var mı?

Aysu Diren: Tekrardan kapanma olacağını düşünmüyorum fakat kapanırsak eğer bir daha açamayacağımızdan eminim. Kendi kafemin adına konuşacak olursam zaten bir buçuk senenin içinde ikinci kapanmayı yaşadım ve tabi ki tekrar kapanma durumu için hiçbir hazırlığım yok. Üçüncü bir kapanmada batarız. Bu yüzden halkımızın da bizlerin de bu kademeli açılma sürecinde bilinçli şekilde hareket etmeleri çok önemli. Ciddi denetimler yapılmalı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.