Harikalar Diyarı (!)

Okuma süresi: 2 dakika

Memleket denilince içime bir sıkıntı çöküyor son zamanlarda. Eminim pek çoğunuzun da öyle oluyordur. Memleketin dört bir yanında tam anlamıyla bir kargaşa ortamı var. Ancak sanıyorum ki bu durum sadece halk için öyle. Bazı “yetkililere” göre ise her şey yolunda. Hatta ülkeyi çok daha iyi (!) yerlere taşıdıklarını söylüyorlar. Biraz bu “iyi” şeylere bakalım.

Her gün bir şeylere zam gelmesi ve halkın geçinemeyecek raddeye gelmesi mi iyi? Kırk yılda bir sistemli bir şekilde işleyen tek uygulama olan antijen ve pcr testlerini ücretli hale getirip, test merkezlerini azaltarak tam bir kriz ortamı yaratmak mı iyi? Okullarda yeterli öğretmen olmaması ve yeni öğretmen atanması için “bütçe yok” deyip, başka her şeye bütçe bulup öğrenci ve öğretmenleri mağdur etmek mi iyi? Ülkeye kötü akaryakıt getirerek halkın sağlığını hiçe saymak mı iyi? Gençlerin her geçen gün adayı terk etmesi veya terk etmek istemesi mi iyi? Yoksa halkın umudunu kaybetmesi mi iyi?

Daha da sayamayacağım ama hepimizin çok iyi bildiği binlerce şey var. Ve tüm bunlara rağmen birileri çıkıp her şey yolunda diyebiliyor. Kendini “KKTC harikalar diyarında” sanan bir kesim var. Onlar için en büyük dileğim o hayal dünyasından çıkıp gerçekleri farkına varmalarıdır.

Ülkenin durumu hiç hoş bir yere gitmiyor. Her yazımda bu cümleyi kurmak inanın bana da çok zor geliyor. Ancak her yazımda daha da dibe batıyoruz. Her yazımda daha beter olaylar ile karşımıza geliyorlar. Öyle bir hal içindeyiz ki ben şu an bu yazıyı yazarken bile bir sürü berbat şey olmuş olabilir.

Daha da kötüsü halk buna alışmaya başladı. Zamlar, hukuku yok saymak, kötü koşullarda yaşamak normal bir şey değil. Sürekli bunlar olduğundan ötürü herkes alışmaya ve daha az tepki göstermeye başladı. Daha az tepki gösterildikçe bunlar daha da beter bir şekilde olmaya başladı. Ve en nihayetinde de her şey yolunda, her şey çok iyi algısı ortaya çıkarak harikalar diyarında yaşıyormuşuz gibi konuşmalar başladı.

Rica ediyorum çıkın artık bu alışkanlıklardan. Lütfen verin tepkinizi. Harikalar diyarında değil de hiçler diyarında olduğumuzu gösterin. Gösterin ki gerçekten harikalar yaratabilelim. Gösterin ki gerçekten bir şeyler iyi olmaya başlasın.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.