Erken seçim istemeyen hükümet “baskın” seçime gidebilir mi?

Okuma süresi: 2 dakika

Son seçimde ilk kez vatandaşlardan oy talep edip, mecliste iki milletvekili ile temsil edilen Yeniden Doğuş Partisi çok enteresan bir istisnaya imza atıyor.

Bugüne kadar alıştığımız manzara, UBP ile hükümet kuran partilerin ciddi oy kaybına uğramalarıydı. Bu meşhur hataya düşmeyen neredeyse yoktur. DP, HP, zamanında TKP, hatta CTP bile Mehmet Ali Talat başkanlığında bu hataya düşmüş, ciddi şekilde oy kaybında uğramıştı

Fakat, durum bu kez çok başka…

Ne? Birlikte hükümet kurduğu her partinin oylarında düşüşe sebep olan UBP, bu kez kendinden daha “UBP” bir yapıyla, YDP ile hükümette. YDP tarafından yapılan her açıklamayla UBP’nin oyları biraz daha düşüyor.

Gelin örnek olarak Mağusa surlarına bayrak dikilmesi olayını ele alalım…

Yanlış hatırlamıyorsam ilk olarak sevgili Feriha Tel’in paylaşımıyla haberim oldu. Tarihi, asırlara ve nice medeniyetlere dayanan surlara dökülen beton üzerine direk dikerek asılan bayrak olayından bahsediyorum. Mutlaka siz de okumuşsunuzdur, olaydan haberiniz vardır.

Bugün, YDP Başkanı, Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı gelen eleştiriler ve Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun olayla ilgili “red” kararına karşılık bir açıklama yaptı. Açıklamasında, bayrağa dokunanlarının ellerinin kırılacağından bahsediyor.

Bu açıklamayı eminim Başbakan Ersan Saner ve UBP yetkilileri dudaklarını ısırarak okumuşlardır. İşin siyasi kısmı bir tarafa dursun, bu açıklamalar UBP’nin oy oranlarını da etkiliyor.

UBP içindeki daha fanatik kesimler bu açıklamayı beğenip YDP’ye yaklaşıyor. Diğer taraftan, 7 Ocak 2018 Genel Seçimi’nde UBP’ye gelmiş daha kırılgan, kararsız oylar ise “böyle bir partiyle hükümet mi kurulur?” sorusunu sorarak UBP’den uzaklaşıyorlar.

Eminim UBP de en az bizler kadar kamuoyu yoklaması yapıyor, kendi oylarının düşüşte, CTP’nin oylarının ise yükselişte olduğunu biliyorlardır.

Bu gidişatın değişeceği ise yok gibi gözüküyor. Bu hükümet devam ettikçe meclis koltukları birer birer turuncudan yeşile döneceğe benziyor.

TDP’nin, diğer sol partilerin ve bir diğer hükümet partisi DP’nin ise baraj sorunu net olarak öne çıkıyor. Bu da bize seçimi önde tamamlayacak olan partinin koltuk sayısının önemli ölçüde önde olacağını gösteriyor.

Yani anlayacağınız, zaman UBP’nin aleyhine işliyor.

Ben, durum daha da kötüleşmeden kaç zamandır erken seçimi reddeden UBP’nin erken seçime gideceğini düşünüyorum.

Seçim tarihini ise büyük bir gösterişle, “biz seçimden korkmuyoruz” diyerek, ancak hafif hafif terleyerek açıklayacaklarını düşünüyorum.

Tüm parçaları birleştirince bana sandıklar yakında kurulur gibi geliyor.

Ancak, tahminimdeki seçim, hükümet programındaki gibi yada bir zaman başbakanın “tarih belirleyelim” dediği gibi ileride olacak bir erken seçim değil, tam anlamıyla bir baskın seçim olacak.

Bu yaz beklenenden de sıcak geçebilir…

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.