Güney: Koronavirüs önlemleri için açılan davalar düşüyor…

Okuma süresi: 2 dakika

Güney Kıbrıs’ta bazı vatandaşların koronavirüsle mücadele önlemleri aleyhine Rum mahkemelerine yaptıkları başvuruların birer birer reddedildiği belirtilirken, SafePass uygulamasının kontrolü için kullanılacak “CovScan” uygulamasının ise yürürlüğe girdiği bildirildi.

Alithia ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta bazı kişilerin Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan “Safepass”, maske takma zorunluluğu ve kapanma uygulamaları gibi önlemler aleyhine açtıkları davaların birer birer düşmeye başladığını yazdı.

Alithia, 67 kişinin ortaklaşa yaptığı, “okullara girişte Safepass gösterilmesi zorunluluğunun anayasaya aykırı olduğu” başvurusunun dün mahkemece reddedildiğini belirtirken, vatandaşlar tarafından zorunlu maske kullanımı, kapanma vs. gibi diğer önlemlere karşı yapılan birçok başvurunun da benzer şekilde reddedildiklerini aktardı.

Habere göre mahkeme kararında, kamu sağlığının her şeyden önemli olduğu vurgusunu yaptı.

“COVSCAN CYPRUS” DEVREDE

Öte yandan gazete bir diğer haberinde ise, “AB Dijital Korona Sertifikasının” kontrolünün şirketler ve kişiler tarafından yapılabilmesi adına “CovScan Cyprus” isimli bir uygulamanın hizmete girdiğini yazdı.

Gazete, AB Dijital Korona Sertifikalarının” kontrolünün kolaylaştırılmasını amaçlayan uygulamanın “Android” tabanlı olduğu ve “Google Play’den” ücretsiz indirilebildiğini belirterek, söz konusu uygulamayla, yazılı veya dijital sertifikalarda yer alan QR kodunun okutulabileceği ve belgenin durumunun görülebileceğini aktardı.

Habere göre, QR kodunun okutulmasının ardından sonucun “yeşil” çıkması; belgenin geçerli ve aşılanmış veya hastalığı geçirmiş kişi, “sarı” çıkması; belgenin geçerli ve negatif PCR veya antijen testi, “kırmızı” çıkması ise geçersiz belge anlamına geliyor.

Gazete, aşı sertifikasının ilk dozdan itibaren bir yıl, hastalık geçirmiş kişilerin sertifikasının ilk pozitif test sonucunda itibaren 6 ay ve PCR/antijen testlerinin ise sonuçtan 72 saat sonrasına kadar geçerli olduğunu da vurguladı.

İLKOKULDA MASKE ZORUNLULUĞU YOK

Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Sağlık Bakanlığı’nın ilk ve orta dereceli okullarda uygulanacak Koronavirüs prosedürlerini dün kamuoyuna açıkladığını yazdı.

Gazete, ilkokullarda, 12 yaş altındaki çocuklarda maske kullanımının tavsiye edildiği, özellikle dört ve beşinci sınıflardaki çocukların maske takmaya teşvik edilmesinin önerildiğini belirtirken öğretmenlerin ise, aşılı olsun ya da olmasın, tüm kapalı ve açık alanlarda maske takmakla yükümlü olduklarını vurguladı.

12 yaş ve üzeri çocukların eğitim gördüğü ortaokullarda ise, okullara girebilmek için Safepass şartı getirildi.

Safepass sahibi olmayan öğrencilerin okula alınmayacağı belirtilen haberde, anaokulu ve ilkokulların 13 Eylül’de, ortaokul ve liselerin ise 7 Eylül’de açılacağı vurgulandı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.