Cumhurbaşkanlığı yangınla ilgili açıklama yaptı

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekildedir:

Dileğimiz, Rum tarafının doğal mirasımızı koruma konusunda bizlere vermekte olduğu bu acil ihtiyaç desteği ile işbirliğinin karşılıklı olması ve siyasi maksatlar için istismar edilmemesidir.

Kantara bölgesinde çıkan yangının rüzgârın etkisiyle büyüme eğilimigöstermesi ve mevcut karadan söndürme ve Marmaris’te çıkan büyük ormanyangını nedeniyle Türkiye’den gönderilen havadan söndürme imkânlarının bu çapta bir yangını söndürmeye yeterli olmayacağının anlaşılması üzerine Dışişleri Bakanlığı ilk olarak İngiliz Egemen Üs Bölgesi Yönetimi’nden yardım talebinde bulunmuştur. Bu talep karşısında İngiliz Egemen ÜsBölgesi’nden iki helikopterin yangın söndürme çalışmalarına katılması sağlanmıştır. Üslerden gelen desteğin de büyümekte olan bu yangını söndürmede yeterli olamayacağının anlaşılması üzerine Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın ortak girişimleriyle konu Rum tarafı ve BM’nin gündemine getirmiştir. Bu girişimin bir parçası olarak Cumhurbaşkanı özel temsilcisi konuyu, BM Kıbrıs Misyon Şefi Colin Stewart ile ele almış ve Rum tarafında da bu yangınla mücadele için yangın söndürme uçağı ve helikopteri desteği istenmiştir.

Rum tarafı destek talebimizi olumlu karşılamış ve ilk etapta iki yangın söndürme uçağı ve bilahare bir yangın söndürme helikopteri desteği vermiştir. Verilen bu destekler için İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillieve Rum Müzakereci Menelaos Menelaou aranarak teşekkür edilmiş, Cumhurbaşkanı Tatar da Rum lider Anastasiadis’e şahsen teşekkür etmek için onu telefonla aramış ancak yurt dışında olduğu için görüşememiştir.

Yangının büyümeye devam etmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, BM Misyon Şefi Colin Srewart ve İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie nezdinde girişimde bulunarak Israil’den de yangın söndürme uçağı veya helikopteri desteği istenmesi konusunda yardımcı olmaları istenmiştir. Özel temsilci Colin Stewart ve yüksek komiser Stephen Lillie’nin yaptığı girişimler sonucu İsrail’den de iki yangın söndürme uçağı sağlanmıştır. İsrail’den istenen yardım desteği KKTC’nin girişimleri sonucu gerçekleşmiştir ve verdikleri anlamlı destek için İsrailli yetkililere de teşekkür borcumuz bulunmaktadır. Dileğimiz, Rum tarafının doğal mirasımızı koruma konusunda bizlere vermekte olduğu bu acil ihtiyaç desteği ile işbirliğinin karşılıklı olması ve siyasi maksatlar için istismar edilmemesidir

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.