Yurdaer Garip: “TKP yönetime değil yönetişime talip”

Okuma süresi: 2 dakika

Toplumcu Kurtuluş Partisi- Yeni Güçler (TKP) Girne Milletvekili Adayı Yurdaer Garip, 8 parti temsilcisiyle birlikte katıldığı BRT-1 TV’de yayınlanan ‘Seçim Özel’ adlı programda, sorunun sadece KIB-TEK veya elektrik olmadığını belirterek, esas sorunun Meclis ve hükümet edenlerde olduğunu söyledi. Garip, TKP’nin yönetime değil yönetişime talip olduğunu ifade ederek, KIB-TEK dahil tüm kurumlarımızı birlikte ve etkileşerek ortaklaşa yönetmeye talibiz dedi.

Yurdaer Garip, enerjinin tanımını yaparak başladığı konuşmasında, enerjinin sadece elektrik olmadığına işaret ederek, KIB-TEK üzerinden enerjiyi tartışmanın çok eksiklikler içerdiğini söyledi. Garip, “Özelleştirilen Kıbrıs Türk Petrollerini, KKTC yakıtının %60-%40 olarak iki özel şirkete peşkeş çekilmesini konuşamadık. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü’nün KKTC ve çevresinde hidrokarbon arama faaliyetleri 2011 yılı sonunda KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile imzalanan anlaşmayı sorgulayamadık. TPAO’nın halka arz adı altında satılması söz konusu. Bunun KKTC’yi nasıl etkileyeceğini irdeleyemedik. Sorun sadece KIB-TEK veya elektrik değildir. Evet elektrik sorununun ve kesintilerin kaynağı kötü yönetim ve yetersiz üretimdir. Ancak sorunun ana kaynağına bakmak gerek. Esas sorun Meclis’te ve hükümet edenlerdedir. Yedi kişilik yönetim kurulu üyesini ve kurum müdürünü değişmekle sorunları çözemezsiniz. Mevcut yasalar ile İngiliz döneminden kalan fasıllarla tüzük ve yönetmenliklerle ilerleyemezsiniz” dedi.

Programda ‘Birbirimizi suçlamayalım’ ifadesine tepki gösteren Garip, suçların üzerine sünger mi çekelim? TKP doğruyu yapar yanlışın hesabını da sorar. Bugün KIB-TEK diğer tüm fabrika işletme ve kurumlarımız gibi bir plan çerçevesinde batma noktasına getirilmiştir. İhaleler iptal edilmiş. Yakıt sorunu yaşanmıştır. Tarihte ilk kez tankerle kötü yakıt getirildiği dönemleri birlikte yaşadık. Makineler bunun sonucunda tek tek devre dışı kaldı. Sekiz adet dizel jeneratörden dördü zaten arızalı iken bugün beşinci makinenin krank milinin kırıldığı haberini aldık. Kurumda sayaç, kablo, izolatör yoktur. Stoklar tükenmiştir. Araçlar tamir edilemiyor. AKSA’ya borcundan dolayı enerji alınamıyor. Güney Kıbrıs’tan 20 MW mahsuplaşma yöntemi ile takviye alınsa da, bugün kü açık 50MW olduğundan aradaki farkı 30 Euro/cent olarak ödemesi gerek. Ödeyemez durumdadır. Kurum, çalışanlarına hayat pahalılığını bile yansıtamayacak hale getirilmiştir” dedi.

Yurdaer Garip, TKP’nin sorunlara bilimsel olarak yaklaştığının altını çizerek, “Doğru teşhis koyarsanız tedavide başarılı olursunuz. Sorun yönetimdir. TKP yönetime değil yönetişime taliptir. TKP, KIB-TEK dahil tüm kurumlarımızı birlikte ve etkileşerek ortaklaşa yönetmeye taliptir. AKSA ve KIB-TEK kamu malı olmalıdır. Halkın kurumları halka iade edilmeli ve sadece elektrik petrol gibi stratejik kurumlarımız değil her kurum paydaşları ile birlikte ‘yönetişim’ yolu ile idare edilmelidir” şeklinde konuştu.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.