YSK Başkanı Şefik resmi seçim sonuçlarını açıkladı

Okuma süresi: 2 dakika

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Narin Ferdi Şefik, resmi seçim sonuçlarını basına açıkladı. Şefik, bugün 15.15’te basına yaptığı açıklamada, sabah açıkladığı, partilere göre milletvekili dağılımının değişmediğini, milletvekillerinin isimlerinin yasa gereği öncelikle devlet radyosunda okunarak ilan edileceğini kaydetti.

Tüm sandıklardaki veri girişinin tamamlandığını dile getiren Şefik, sonuçlara bugün 17.00’ye kadar itiraz edilebileceğini, kendisinin bilgisine gelen bir itirazın henüz bulunmadığını, gelecek itirazlar için yarın 17.00’ye kadar değerlendirme yapılacağı bilgisini verdi.

Baraj rakamının 255 bin 684.20 olduğunu kaydeden Şefik, UBP, CTP, DP, YDP ve HP’nin barajı geçen partiler olduğunu kaydetti.

SON YÜZDELİKLER…

Şefik, partilerin resmi yüzdelik oranlarını da paylaştı.

Buna göre UBP yüzde 39,61; CTP yüzde 31,91; DP yüzde 7,42; YDP yüzde 6,44; HP yüzde 6,69 oy alarak Meclis’e girerken; TKP’nin yüzde 1,56; BY’nin yüzde 1,94; TDP’nin yüzde 4,40 oy alarak baraj altında kaldığını belirtti.

Bu yüzdelikler doğrultusunda sabah bu sabah gayriresmî sonuç olarak açıkladığı vekil sayısında bir değişiklik olmadığını ifade eden Şefik, UBP’nin 24; CTP’nin 18; DP’nin 3; HP’nin 3 ve YDP’nin 2 milletvekili çıkardığını kaydetti.

Şefik resmi rakamlara göre,16 milletvekili olan Lefkoşa’da UBP’nin 7, CTP’nin 6, DP’nin 1, HP’nin 1, YDP’nin 1; 13 milletvekili olan Gazimağusa’da UBP’nin 6, CTP’nin 4, DP’nin 1, HP’nin 1, YDP’nin 1; 11 milletvekili olan Girne’de UBP’nin 5, CTP’nin 4, DP’nin 1, HP’nin 1; 3 milletvekili olan Güzelyurt’ta UBP’nin 2, CTP’nin 1; 5 milletvekili olan İskele’de UBP’nin 3, CTP 2’nin; 2 milletvekili olan Lefke’de ise UBP’nin 1, CTP’nin 1 milletvekili çıkardığını da aktardı.

ADAYLARIN İSİMLERİ DEVLET RADYOSUNDA OKUNACAK

Adayların isimlerinin, yasa gereği, öncelikle devlet radyosunda okutulacağını da kaydeden Şefik, ardından isimlerin Resmî Gazete’de yayınlanacağını belirtti.

YSK Başkanı Şefik, daha modern bir oy verme yöntemine geçilmesi üzerine bir soru üzerine, bu konuya oluşan yeni Meclis’in karar vereceğini, öte yandan elektronik oylama sisteminin hem oyların sayılması hem de oy verme işleminin kolaylaşması açısından avantajlı olabileceğini kaydetti.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.