TKP Milletvekili Adayı İlke Davulcu: “En büyük çevre sorunu UBP’dir”

Okuma süresi: 2 dakika

Toplumcu Kurtuluş Partisi- Yeni Güçler (TKP) Lefkoşa Milletvekili Adayı İlke Özgür Davulcu, 8 parti temsilcisiyle birlikte katıldığı BRT-1 TV’de yayınlanan ‘Seçim Özel’ adlı programda ülkedeki en büyük çevre sorununun UBP olduğunu söyledi.

İlke Davulcu, “Ülkedeki en büyü k çevre sorunu UBP’ dir. Bugün çevreye ve özellikle dağlarımıza baktığımızda UBP’nin çevreyle ilgili bilgi ve iradeye sahip olmadığını görebiliriz” dedi.

Son zamanlar da Torosların fotoğrafını çekme modası yayıldığını bunun başını da CumhurbaaşkanıTatar’ın çektiğini söyleyen Davulcu, “Bir süre daha dağlarımızı çakıla kuma çevirmeye devam edersek yakında Mesarya Ovası’ndan da Torosların resminin çekilebilir hale geleceğine dikkati çekti.

En ciddi çevre sorunlarından birinin de beton yapılaşma olduğunu belirten İlke Davulcu, “Şu anda 20 bin konut koçanı hazır halde satış bekliyor. Halen inşaat izinleri veriliyor. Bu mekanizmayı öncelikle sorgulamalıyız. Biz milyonlarca nüfusu taşıyacak bir coğrafyaya, alt yapıya sahip değiliz. Dolayısıyla yapılaşmanın içerisinde oluşan rant nedeniyle bugün 20’ye yakın taşocağı dağlarımızı fareler gibi kemirmektedir. Bunları kapatacakmıyız veya durduracakmıyız? Yoksa biz burada süslü cümleler kurmaya devam mı edeceğiz? 20 tane taşocağının dağlarımızıyok etmesi kabul edilemez bir durumdur” dedi.

“Biz TKP olarak UBP’nin bugüne kadar çevreyle ilgili yaptıklarının tam tersini yapacağız” şeklinde konuşan TKP Milletvekili adayı Davulcu, taşocaklarının sayısını sınırlayacaklarını, yatay kazı uygulamasını yasaklayıp dikey kazıya geçireceklerini, bunun yanı sıra ülkedeki betona dayalı yapı tekniği sistemini değiştirip ülke iklimine uygun çevreci sisteme geçireceklerini söyledi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.