TDP sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla “solda birlik” tartışmalarını değerlendirdi

Okuma süresi: 2 dakika

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İHTİYAÇ SOLDA BİRLİKTEN ÖTE SOLDA ÇOKLUKTUR.”

Şimdiye kadar sol ne zaman birleşmeye kalksa birbirini tıpkı yasakçılar, sansürcüler gibi sınırladı. Oysa sol değişimin önündeki engelleri, yasakçıları, sansürcüleri ortadan kaldırmak için var.

Şimdiye kadar sol birbirine söylem birliğinde sen bu sözü söyleyemezsin dedi. Bildirilerinden işbirliği adına bazı sözcükleri attı. Eylem birliği adına bütünlüklü eylemlerde birbirlerine sınırlar koydu. Pankartlarını, sloganlarını sansürledi. Oysa sol, özgürleşmek demekti.

TDP olarak biz inanıyoruz ki soldaki bütün görüşler teklik yaratmak yerine çokluklar yaratmalı. Kendi renkleriyle gerek söylemsel gerekse eylemsel olarak çokluklar yaratabilmeli, buna olanak sağlanmalı, kimse kimseyi sınırlandırmamalı.

Herkes kendi özgürlükçü düşünceleriyle söylem ve eylemler geliştirebilmeli ki, yakalanamasınlar, durdurulamasınlar. Bunu ancak sürekli hareket halindeki çokluklar başarabilir.

Sol aynı hususta neye karşıysa, değişimin önündeki hangi engeli ortadan kaldırmak istiyorsa önce kendi özgün söylemi ve eylemi üzerinden ayrı ayrı mücadele etmeli, sonra yine bütün renkleriyle bir araya gelip, kendi özgün söylemleriyle ortak bir eylem içinde olabilmelidir.

Kıbrıs Halklarının ama en çok da Kıbrıs’ın Kuzeyinde yaşayan bizlerin kaybedecek tek bir anı bile kalmamıştır. Zaman elimizden uçmaktadır ve daha önce kaçırdığımız zamanların adına bir kere daha eski hatalarımızı tekrarlama lüksümüz kalmamıştır.
Zaman bize ortak hareketin, tek cephenin ve çokluk olmanın vaktinin geldiğini göstermiştir.

TDP’nin amacı yaratıcı emek oluşturmak, bize kaderimiz gibi sunulan tarihsel ve coğrafi her türden sömürgecilik zincirini kırmaktır. Güçlü bir bağımızın olduğu fikirlerimizle, günümüzün en iyi, en güçlü potansiyelini ortaya koyacağız. Her türden değişimin önündeki engeli ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.

Kimsenin kendi tekilliğini ortadan kaldırmadan fakat aynı zamanda bir çoğunluk veya azınlık durumu da yaratmadan bütün renklerimizle var olabiliriz.

Dün gerçekleşen eylemde, parti görüşümüz ile birebir örtüşmeyen, bizler tarafından açılmayan pankart ve sloganları da bu çerçevede değerlendirdiğimizin kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.