TDP Genel Başkanı Özyiğit, Bakan Arıklı’yı eleştirdi

Okuma süresi: 4 dakika

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yazılı açıklama yaparak, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’yı eleştirdi.

Arıklı ve Kıb-Tek Yönetim Kuruluna atadığı kişilerin, sürekli olarak yolsuzluktan bahsettiklerini söyleyen Özyiğit, “Ancak konuyla ilgili halen somut adım atmadılar. Yolsuzlukla mücadele laf ile değil icraat ile olur, bunun yolu da gereken adımları atmaktan geçer” dedi.
Özyiğit, Kıb-Tek’te önceki gün mali polis tarafından gerçekleştirilen soruşturmanın Arıklı’nın bakanlığı öncesi yapılan şikayet üzerine başlatıldığını söyledi.
Özyiğit, “Sürekli olarak yolsuzluktan bahseden Sayın Arıklı bulunduğu makamın sorumluluğu gereği, bahsettiği yolsuzluklarla ilgili Başbakanlık Denetleme Kurulu, Sayıştay, Savcılık gibi kurumları devreye sokmalıdır. Bu yapılmadığı sürece bu söylemler havada kalacaktır” dedi.
Özyiğit, Arıklı’nın ilk adımının, Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından hakkında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda “yetki aşımı ve usulsüz ödeme” tespit edilen ve dava aşamasına gelen, ayrıca yine hakkında Sayıştay Raporları bulunan kurum müdürü ile ilgili soruşturma açılmasını talep etmek olabileceğini kaydetti.
“BAZI GERÇEKLER İDRAK EDİLMEYE BAŞLANDI”
TDP Başkanı Özyiğit, Kurumun geleceği ile ilgili yapılması gerekenlerin açık ve net olduğunu, bunların çeşitli defalar ortaya konduğunu söyledi. “Bakan Arıklı’nın göreve başladığında dersine iyi çalışmadığı, ortaya koyduğu söylemlerden anlaşılıyor” iddiasında bulunan Özyiğit, Türkiye Cumhuriyeti ile bir enterkonnekte bağlantı için gerekli izin merci olan ENTSO-E’nin duruşunun olumsuz olduğunun herkes tarafından bilindiğini, bugüne kadar da hiç değişmediğini savundu.
Özyiğit, “Ancak Arıklı bu gerçeği bakan olduktan sonra idrak etmeye başladı. Bakan bu gerçeği fark etmesinin ardından enterkonnekte sistemle ilgili velev ki olmaz diyerek başka projelerden bahsetmeye başladığı” dedi.
Enterkonnekte bağlantı sisteminin yakın zamanda gerçekleşme ihtimali olmadığını söyleyen Özyiğit, ülkenin geleceğini tek bir projeye hapsetmenin yanlış olduğunu kaydetti.
Pahalı ve çevreci olmamasından dolayı fuel oil ile elektrik üretimine artık son verilmesi gerektiği konusunda Arıklı ile hem fikir olduklarını söyleyen Özyiğit, ancak bunun yolunun Arıklı’nın bahsettiği gibi özel bir şirkete ait doğalgaz ile üretim yapan bir gemiden elektrik satın alınması şeklinde değil, buna benzer bir yatırımın kamuya ait olacak bir yöntem olduğunu belirtti.
“ÜRETİM TAMAMEN ÖZELE DEVREDİLMEK İSTENİYOR”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülke elektrik üretiminde mevcut olan yüzde 55 Kıb-Tek, yüzde 45 AKSA dengesini korumak isteyenler tarafından yıllarca yatırımdan kaçınıldığını, şimdi de üretimde Kıb-Tek’e yatırımdan bahsedilmek yerine, ülkenin tüm elektrik üretimini, başka bir enerji üretim modeli ile bir özel şirkete devredilmesinin ön görüldüğünü savundu.
“Barge sistemi” projesinin ihale çalışmalarının başlatıldığını yine Bakan Arıklı’nın açıklamalarından öğrendiklerini belirten Özyiğit, üretim maliyetinin bile dillendirilerek 7,5–8 cent dolardan bahsedildiğini ifade etti. Özyiğit, “Sayın Bakan ortaya koyduğu bu rakamların, 2020’deki üretim ortalaması 8 cent dolar olan fuel oil‘den bile daha pahalı olduğunu bilmiyor mu?” diye sordu.
“Yolsuzluklardan bahseden bakanın ihale şartnamesi belirlenmeden bir firmadan alacağı elektriğin fiyatından bahsetmesi yanlış” diyen Özyiğit, ayrıca 7,5–8 cent dolar üretim maliyeti olacağı açıklanan proje ile enerjinin, sabit bedel de eklendiğinde tüketiciye 17 cent civarında faturalanacağını belirterek, “Bu proje ile özelden hizmet alınarak elektrik ucuzlatılamaz” ifadesini kullandı.
“EN BÜYÜK KÖTÜLÜKLERDEN OLACAK”
Barge sisteminin yeni olmadığını söyleyen Özyiğit, bunun 4’lü hükümet döneminde gündeme geldiğini kaydetti.
Bu projeyle birlikte sıvı doğal gaz depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesinin kıyıya yerleştirileceğini, mevcut santrallerin de doğal gaza dönüştürüleceğini, 4 çift yakıtlı santral alımının da bunun ilk aşaması olduğunu anımsatan Özyiğit, doğal gaz ile elektrik üretiminin orta vadede doğru bir strateji olduğunu, ancak bu yatırımın kamusal alan içerisinde kalmak kaydı ile şaibeden uzak bir yatırım olması gerektiğini belirtti. Özyiğit bu konuda izlenecek yolun 4’lü hükümet döneminde hazırlanan enerji yatırım raporunda yer aldığını kaydetti.
Doğal gaz projesi çalışmalarının 4’lü hükümet döneminde kurum bünyesinde çalışıldığını ve ortaya bir yatırım planının konduğunu, dönemin Bakanlar Kurulu’nun da bu yatırım planına onay vererek ilk aşamasının ihaleye çıkmasına karar verdiğini anımsatan Özyiğit, bu süreçte elde edilen bilgi ve tecrübeye uygun olarak doğru yatırım modelinin şekillenmesi gerektiğinin altını çizdi. Özyiğit, Bakan Arıklı’nın bahsetmekte olduğu yatırım modelinin ülke enerji üretimini tamamen özele teslim edilmesine olanak sağlayacak içerikte olduğunu, bunun da bu topluma yapılacak en büyük kötülüklerden biri olacağını söyledi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.