Tahir Gökçebel: Yüz yüze eğitim olmayacak!

Okuma süresi: 3 dakika

Memleket Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, yüz yüze eğitimin her zaman taraftarı olduklarını ve uzun süredir aşılanma ve diğer sağlık önlemlerinin alınması için Eğitim Bakanlığı’na çağrı yaptıklarını belirtti.

“Biz, yaşadığımız tecrübeleri ve yüz yüze eğitim talebimizi sürekli Bakanlığa ilettik. Önlemlerin çok önceden alınması gerekiyordu. Bir vaka çıktığında öğrencilerin %70’i okula gelmiyor ve kaos haftalarca sürüyor” diye konuşan Gökçebel hükümete eleştiriler getirdi.

Gazinolar için eğitimi heba ettiler

Daha önce alınan kararları eleştiren Gökçebel “Gazinoların açık kalması uğruna alınan kararlarla, karantinasız girişlerle eğitimi heba ettiler.” dedi.

Gelen aşıların bakanlar, parti mensupları, bakan şoförleri için kullanıldığını, aşılama politikasındaki tercihlerin yanlış olduğunu ifade eden Gökçebel, böyle bir durumda öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanmadan okullara geri dönmeyeceğini belirtti.

Diğer ülkelerden örnekler veren Gökçebel, Almanya’da, Amerika’da okullarda %3’ü geçen bulaş oranında okullar kapandığını, okulları açmak için gerekirse diğer sektörleri kapatılıp bulaşın düşürüldüğünü ifade etti.

“Eğitim Bakanı dediklerinin arkasında dursun”

Eğitim Bakanı’nın defalarca aşılanma sonrasında yüz yüze eğitime geçileceğini söylediğini anımsatan Gökçebel, okulların açıldıktan 2 gün sonra kapatıldığını hatırlattı.

Gökçebel açılım kararı ile ilgili şunları söyledi:

“Okulların açılması durumunda da katılım oranı olmayacak, yine 2 gün sonra kapanma noktasına geleceğiz. Okulları açmanın tek yolu aşılanmadır. Okula gitmeyeceğiz, ama eğitim vermeye devam edeceğiz. Çok daha zor olsa da online sistemde devam edeceğiz.

Sağlıklı bir okulun açılabilmesi için şartlar bellidir. Güven ortamı oluşturulması gerekmektedir.”

“Beceriksizliklerini saklamaya çalışıyorlar”

Gökçebel son olarak salgın sonrası yaşananları ve Eğitim Bakanlığı’na eleştirilerini dile getirdi.

“A Level sistemindeki öğrenciler zaten okula gelmek istemiyor. YKKS sınavlarına ise sadece 19 gün kala eğitim akıllarına geldi. 19 gün gibi kısa bir süre kalmışken bunu sırf çocuklar için, eğitim için yaptıklarını söylüyorlar. Aşılanmadan açılmayacaklarını söylemişlerdi, aşıları tükettiler. Çıkıp bu aşıların kimlere yapıldığını, eğitim çalışanlarının neden aşılanmadığını anlatmalılar.

Covid-19 pozitif öğretmenlerin ve tüm temaslılarının günlerce karantinada kalması çok büyük sorunlar yarattı. Biz eğitime daha zor şartlarda devam edeceğiz. Ancak, aşılanmadan yüz yüze eğitime geçmenin yaratacağı sorunları öğrencilerimize yaşatmayacağız.

Eğitim Bakanı çok geç kaldı. YKKS sınavın ne zaman yapılacağı aylar öncesinden belliydi. Biz, bunu aylardır dile getiriyoruz.

Yüz yüze eğitime başlamak için öncelikle eğitim sektörü aşılanmalıdır. Bunların çalışması çok önceden yapılmalıydı. Türk Maarif Koleji’nde % 100 online eğitim yapıyor. Oysa bu sistemdeki sınavların yasal geçerliliği bile yok. Hiç bir hazırlık yapılmadı.

Yüz yüze eğitime geçerek bir şeyleri örtmeye çalışıyorlar. Yüz yüze eğitime geçerek beceriksizliklerini saklamak istiyorlar. Çünkü ne gerekli tüzükleri tamamlayabildiler, ne de erişimi olmayan öğrencilere laptop alabildiler. Gerekenler yapılsaydı şimdi sınavları da yapabilirdik, sistemimizi de tam olarak kurabilirdik. Ancak bunların hiç birini yapamadılar. Şimdi ise bu beceriksizliklerini saklamak için okulları açıyorlar.”

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.