Sami Dayıoğlu: Öncelikli sektör tarım olacak!

Okuma süresi: 2 dakika

Toplumcu Kurtuluş Partisi – Yeni Güçler (TKP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Lefkoşa Milletvekili Adayı Sami Dayıoğlu, “Tarım reformu dediğimiz projenin özü, zaman içinde eritilip yok olmaya mahkum edilmiş küçük üreticiyi yeniden üretir hale getirmektir” dedi.

Ses Kıbrıs Web TV’de Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtlayan TKP Milletvekili Adayı Sami Dayıoğlu, Ülkede gelmiş geçmiş hükümetlerde bulunan partilerin bu seçim ortamında kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi yaratmaktan söz etmekte olduğuna işaret ederek, “Ekonomiyi batıran bunlar değil mi?” diye sordu. TKP’nin hedefinin ekonomiyi yeniden üretken hale getirmek olduğunu ifade eden Sami Dayıoğlu, Kıbrıs’a özgü ürünlerin desteklenerek yeniden üretim artışı yaratmayı programladıklarını söyledi. Pandemi döneminin üretmeyen tüketime dayalı ekonomilerin nasıl çöktüğünü gözler önüne serdiğini vurgulayan Dayıoğlu, “öncelikli sektör” diye uzun yıllardan beridir sağ hükümetler tarafından desteklenen turizm ve eğitim sektörünün aslında öncelikli sektör olamayacaklarının görüldüğünü söyledi. TKP olarak hayvancılığı da içerecek şekilde tarım sektörünü güçlendirmek için köklü reformlar yapmayı hedeflediklerini belirten Sami Dayıoğlu, Optimum büyüklüğe ulaşan ve büyük holdinglere yapılan devlet desteklerinin kesileceğini ve küçük üreticilere ciddi manada destek vereceklerini söyledi.

Üretken olmayan ve tersine ithalata dayalı tüketim ekonomisi olan bir ülkede turizm yapmanın ülke halkına ekonomik anlamda hiç bir katkısı olmadığı görüşünde olduklarını söyleyen TKP Milletvekili Adayı Dayıoğlu, “ülkeye gelen turist yerelde üretilmiş gıda maddelerini tatmak ister. Yerel tatları tatmak ve yerel kültürü yaşamak ister” dedi.

“Biz TKP olarak yurdumuzda üretmek ve üretimden kaynaklanan güçle kendi evimizin efendisi olarak yaşamayı hedefliyoruz” diyen Dayıoğlu, barış içinde bir Kıbrıs istediklerini ve vaz geçmeyiz yurdumuzdan dediklerini ifade ederek seçmen yurttaşları TKP’ye destek olmaya çağırdı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.