Mehmet Çakıcı: “Kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır”

Okuma süresi: 2 dakika

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “TKP gibi güçlü, kararlı ve cesur siyasi bir yapıya ihtiyaç vardır. Bugünkü kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır” dedi.

BRT’de Damla Soyalp’ın sunduğu Seçim Özel programında konuşan Çakıcı, 23 Ocak Seçimlerine doğru giderken Kıbrıs Türk halkının çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “TKP olarak bu zor dönemde onların sesi olabiliyorsak, onlar için mücadele verebiliyorsak ne mutlu bize, bunun için onur duyuyoruz. İyi ki bu dönemde varız. Çünkü TKP olmasa Kıbrıs Türk halkı gerçekleri duyamayacaktı. Sanki ülkemizde büyük bir kesim ezilmiyormuş gibi yalan dolan kampanyalarla bir seçim dönemi yaşanacaktı. Mesela biz, şölenleri insanlarımızın içinde bulunduğu durumu düşünerek iptal ettik. Bizim için bu seçim bir ekmek kavgasıdır” dedi.

Sürekli değer kaybeden Türk Lirası yüzünden yok olma noktasına gelen ülke insanının evlerini, arabalarını, iş yerlerini kaybetmesine göz yummayacaklarını ifade eden Çakıcı, “Sterlin kuru iç piyasada 12 TL’ye sabitlenecek. İnsanlarımızın 12’ye sabitlenen kurla banka taksitlerinin ödenmesi sağlanacak. Diğer ihtiyaç duyulan kaynak ise Vergi Reformu yapılarak turizm ve eğitim adı altında sonsuz muafiyetler tanınan zengin işletmelerden vergi alınacak. Şimdiye kadar hiç vergi ödemeyen casino otelleri ve üniversitelerden, 5 yılını dolduranlardan, diğer tüm işletmeler gibi %20 Kurumlar Vergisi vermeleri sağlanacak. Tüm sanal betler kayıt altına alınıp vergilendirilecek. Bu büyük gelirin elde edilmesi halinde hayat pahalılığı yaratan öncelikli ihtiyaçlarımız olan sağlık, akaryakıt, tarım gibi temel ihtiyaçlarımız için 12’den yukarı olan döviz kur farkının devlet tarafından karşılanması sağlanacaktır. Bunun yolu zenginlerin vergilendirilmesinden geçmektedir. Bir defaya mahsus olmak üzere büyük zenginleri kapsayacak şekilde Servet Vergisi’nin alınması yoluna gidilecektir” dedi.

Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının TKP gibi güçlü, kararlı ve cesur siyasi bir yapıya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Bugünkü kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır. Ülke kaynakları ancak TKP’nin önerdiği 5 büyük ekonomik icraat ile kurtulabilir, gerisi hikayedir” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.