Manavoğlu: “Meclisi açması gereken Candan ya da Angolemli genel kurula girmedi”

Okuma süresi: 2 dakika

Kıbrıs Postası’na konuşan HP Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’ın yurt dışında olması nedeniyle kendisine vekâlet eden Meclis Başkanı olmayınca; meclisi yardımcısı Armağan Candan ya da iç tüzüğe göre en yaşlı üye Hüseyin Angolem’linin açması gerektiğini ifade ederek bugün genel kurula ikisinin de girmediğini belirtti.

Meclis Cuma günü gerçekleşen sembolik açılışı sonrası bugün nisaba takıldı.

Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yurt dışında olması nedeniyle kendisine vekâlet eden Meclis Başkanı olmayınca meclisi yardımcısı Armağan Candan ya da iç tüzüğe göre en yaşlı üye Hüseyin Angolem’linin açması gerektiğini ifade ederek bugün genel kurula ikisinin de girmediğini belirtti.

Manavoğlu, “hükümet ile muhalefet beraber bir araya gelerek bir seçim tarihi belirlemek zorunda… Başka çare görünmüyor” dedi.

Başbakan Ersan Saner, bugün saat 10.00’da toplanması beklenen Meclis Genel Kurulu için yaşanan ‘nisap’ tartışmalarıyla ilgili dün Kıbrıs Postası’na “sıkıntı olmasını beklemiyorum” demişti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunun yeni yasama yılının ilk toplantısında yaşanması beklenen ‘nisap sorunu’ tartışmalarıyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Muhalefet eğer sorumluluk bilincindeyse bugün nisapta sorun çıkmaz” demişti. Muhalefetteki dönemlerine işaret eden Arıklı, geçmişte her zaman hükümete nisap desteği sağladıklarını ifade ederek, “Aynı sorumluluğu muhalefetten de bekliyorum. Milletin vekilisiniz, bunun için maaş alıyorsunuz; Meclise gitmek sizin görevinizdir” ifadelerini kullanmıştı.

Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) istifa ederek Millet Partisi’ni kuran Bağımsız Milletvekili Bertan Zaroğlu, mevcut hükümete hiçbir desteğinin olmayacağının altını çizmişti.

Meclis Genel Kurulunun sonraki oturumlarında açılmaması halinde Milletvekili maaşını devlete iade edeceğini aktaran Zaroğlu, aynı eylemi diğer milletvekillerinden de beklediğini vurgulamıştı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.