Hangi parti kaç bakanlık yürüttü, kaç kez hükümette yer aldı, kaç hükümet kurdu?

Okuma süresi: 2 dakika

Statica Araştırma ve Danışmanlık Merkezi yaptığı bir araştırma ile 1976 yılından bu yana bakanlık alan 10 partinin sadece 3’ünün hükümet kurarak büyük ortak olabildiğini, 4’ünün ise sadece bir kere hükümette yer aldığını ortaya çıkardı.

Statica araştırma ekibinin çeşitli kaynaklardan derlediği videografiğe göre hükümette yer almak değil ama hükümette büyük ortak olmak zor…

UBP HEPSİNİN TOPLAMINDAN FAZLA; 153 BAKANLIK!

Yapılan araştırmanın bir diğer sonucuna göre Ulusal Birlik Partisi tüm parti ve bağımsız bakanların toplamından fazla bakanlık yaparak 153 bakanlık ile lider olurken onu 45 yılda 10 hükümette yer alan Cumhuriyetçi Türk Partisi 59 bakan ile ikinci, Demokrat Parti ise 49 bakanlık ile üçüncü oluyor.
Halkın Partisi ve TKP 6 bakanlık alırken TDP ve Bağımsızlar ise 3’er bakanlık aldı. Özgürlük ve Reform Partisi ise 3 bakan ile hükümette yer alırken DHP ve Yeni Doğuş partileri ise sadece ikişer bakan ile hükümette yer aldı, TBP ve Yeniden Doğuş Partisi ise 1’er bakanlık alabildiler.

45 YILIN REKORU UBP’DE

Yapılan araştırmaya göre bakanlık alan 10 partinin sadece 3’ü hükümeti kurarak büyük ortak oldu, 4’ü sadece bir kere hükümette yer aldı.

Bu konuda rekor ise Ulusal Birlik Partisi’nde. Ulusal Birlik Partisi 45 yılda 19 hükümette yer aldı. Bunlardan 18’ini UBP’nin kurduğu, sadece 1 tanesinde hükümet ortağı olarak yer aldığı görülüyor.

DEMOKRAT PARTİ HEP ORTAK

Kamuoyunda kilit parti olarak anılan Demokrat Parti’de rakamlar bu durumu kanıtlar gibi. Demokrat Parti 45 yılda 13 hükümette yer aldı. 3’ünü kurdu, 10 tanesinin ise ortağı oldu.

CTP HÜKÜMET KURAN TEK SOL PARTİ!

Toplamda 10 hükümette yer alan Cumhuriyetçi Türk Partisi bunlardan 7’sini kuruyor. 45 yılda 3 kez de hükümet ortağı oluyor.

TDP VE HP 2 KEZ HÜKÜMETTE!

Diğer siyasi partilere göre yeni kurulan iki parti olan Toplumcu Demokrasi Partisi ve Halkın Partisi de bu sürede sadece 2 kere hükümete gelebiliyor.
Yeniden Doğuş Partisi ise kısa sürede hükümette yer almayı başaran partiler arasında yerini aldı. YDP son yılda azınlık hükümetinde sadece bir bakanlıkla yer aldı.

Toplumcu Kurtuluş Partisi ise geçmiş yıllarda 2 kez hükümette yer alabiliyorken, partinin devamı olan yeni Toplumcu Kurtuluş Partisi ise o noktaya gelemedi…

ARTIK SİYASETTE DEĞİLLER…

Yapılan araştırmaya göre şu an faaliyette olmayan Yeni Doğuş Partisi 2 kez, DHP, TBP ve ÖRP ise 1 kez hükümette yer aldı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.