Ersin Tatar: “Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçilmez”

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemenlikten ve Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçilmeyeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York’taki yeni Türkevi’nde Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, milli mücadele yıllarında verilen büyük mücadeleye değindi. Tatar, “Egemenlikten ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilemez” diyerek, geleceğe umutla bakılması gerektiğinin vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Türkevi’nin açılışında yer almaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek, Türk hükümetine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkevi’nin açılışına katılan Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos’a Rum kesiminin tepki göstermesine ilişkin ise şunları söyledi:

”O fotoğraftan sonra Rum tarafında epey ortalık epey çalkalandı. Manşetlere kadar çıktık. Nasıl olur da Başpiskopos bu törene katıldı, tabii adam İstanbul doğumlu, onun buraya gelmesi en doğal hakkı vatandaş olarak, yapması gerekendi ama işte karşı taraf, 10 gün önce Oxford’un dağıttığı kitaplardan Atatürk resmini çıkarttıran o zihniyet, bu defa da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı nasıl aynı karede olur diye adamı topa tuttular ve Rum tarafında epey bir çalkantı yaşandı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’ye, anavatana güvendiklerini, Türkiye’nin her geçen gün güçlendiğini ve Türkevi’nin de bunun bir örneği olduğunu belirterek, dünyanın çeşitli başkentlerinde var gücüyle Kıbrıs mücadelesi veren Türk diplomatlarına da teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

”Bu bir müşterek davadır, bu bir ortak davadır. Türkiye her zaman Kıbrıs Türkünün yanındaydı. Bundan sonra da öyle olacak çünkü Kıbrıs Türk’ünün güvenliği Türkiye’nin oradaki varlığından geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin de güvenliği daha güçlü bir KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki konumunu ve dolayısıyla statüsünü yükseltmekten geçmektedir. Dolayısıyla bu bizim ortak değerlerimizdir, ulusal çıkarlarımızdır, milli davamızdır.”

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.