Ersin Tatar: “KKTC, Doğu Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle daha da güçlendi”

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle daha da güçlü hale geldiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Uluslararası Yatırım ve İş Dünyası Konfederasyonu (ULUSKON) Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy ve konfederasyon yetkililerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ile KKTC halkı arasındaki bağın koparılmasının mümkün olmadığını belirterek, gerek hükümetler, gerekse sivil toplum örgütleri arasındaki temasların artması temennisinde bulundu.

Türkiye’den gelen suyun Kıbrıs Türkü’nün refahına çok önemli bir katkıda bulunduğuna işaret eden Tatar, KKTC’nin çehresini değiştirecek daha birçok projenin de yürütülmekte olduğunu söyledi.

“KKTC, DOĞU AKDENİZ’DEKİ STRATEJİK KONUMU NEDENİYLE DAHA DA GÜÇLENDİ”

Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 öncesi bir cemaat halinde ve adaya dağılmış şekilde yaşayan Kıbrıs Türkü’nün Mutlu Barış Harekâtı sonrası egemen bir halk olarak KKTC içerisinde güvenle yaşamını sürdürdüğünü belirtti. Kıbrıs Türk halkının KKTC’de varoluş mücadelesini ileriye taşıyabilme hedefinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin, Doğu Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle daha da güçlendiğinin altını çizdi.

Gelinen aşamanın Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümü gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Anavatan Türkiye’nin tam desteğini her zaman arkasında hissettiğine işaret ederek, gelecekte de yaşayacağına inandığı KKTC devletinin ve Kıbrıs Türk halkının Türk ulusunun kopmaz bir parçası olduğunu söyledi. Tatar, Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası her iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha iyi bir noktaya geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “tek egemenliğe” dayanan federasyonun, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek, Rodos ve Girit’te olduğu gibi, asimilasyonuna neden olabilecek, Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir oyun olduğunun altını çizdi. Tatar, gerek Kıbrıs Türkü’nün egemenlik, güvenlik ve özgürlüğünden asla taviz vermeyeceğini kaydetti.

ULUSKON’un görüş ve önerilerinin oldukça önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, pandemi sonrası KKTC’nin gelişiminin çok daha ileri noktalara taşınacağını söyledi.

“KKTC BİZİM İÇİN İKİNCİ VATAN”

ULUSKON Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy da ekonomik, kültürel ve sosyal alanda KKTC-TC arasındaki işbirliğinin ileriye taşınmasının hedeflendiğini belirterek, kendileri için ikinci vatan olan KKTC’ye yapılacak yatırımlarla ilgili olarak iş çevresinin KKTC’ye davet edileceğini söyledi.

Atasoy, KKTC’nin tanınması için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi vererek, Türk iş dünyasının Cumhurbaşkanı Tatar’ın her alanda yanında olduğunu belirtti.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.