Ersin Tatar: Devletten ve egemenlikten vazgeçilemez

Okuma süresi: 3 dakika

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışın 101’nci yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda “devletten ve egemenlikten vazgeçilemeyeceğini” belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın mesajı şöyle;

“Özgürlük, bağımsızlık ve egemenliğinden ödün vermeyen, esir olmaktansa ölümü yeğleyen Türk milletinin destansı mücadelesinin doruk noktası olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 yılında açılışının 101. yıldönümüne ulaşmış bulunuyoruz. Ayrılmaz bir parçası olduğumuz Türk milletinin Anadolu’da büyük fedakarlık ve kahramanlıkla yürüttüğü İstiklal Savaşı ve TBMM’nin açılışı İngiliz Sömürge Yönetimi’nin en karanlık günlerinde ve daha sonrasında halkımızın yolunu aydınlatırken, özgürlüğe, egemenliğe ve kendi devletimize ulaşmamızı sağlamıştır. Anavatan Türkiye’nin bu günlere ulaşmamızdaki yardım ve katkılarını da unutmak mümkün değildir. İstiklal Savaşı ile TBMM’nin açılışından ilham ve güç alan halkımız, Atatürk’ün dünya çocuklarına armağanı ve egemenliğin sembolü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ilk yıldan bu yana büyük bir coşku ve heyecanla kutlarken, bu adada Türk varlığı olduğu sürece kutlamaya da devam edecektir. Sevgili çocuklar, sizler devletimizin, vatanımızın ve halkımızın geleceği ve güvencesisiniz. Sizlere güveniyor ve sizleri çok seviyoruz. Atatürk’ün ‘muasır medeniyetler düzeyine ulaşma’ sözünü ilke edinerek, bu teknoloji çağında bilgi dağarcığınızı doldurabilmek için çok çalışmalı, çok okumalısınız. Bu amaçla mensubu olduğunuz devlet, size her türlü olanağı sağlamakla yükümlüdür. Türk milletinin, Kıbrıs Türk halkının ulusal değerlerini her zaman dikkate alarak , çok çalıştığınız takdirde , başarıdan başarıya koşacak, hayırlı evlatlar olarak , kendinize olduğu kadar halkınıza ve devletinize önemli ve yararlı hizmetlerde bulunacaksınız. Sizlerden beklentimiz bunlardır. Hayata atıldıktan sonra, dünyanın neresinde olursanız olunuz, doğu büyüdüğünüz bu ülkeyle ilişkinizi hiçbir zaman kesmeyiniz. Unutmayınız ki; bu vatan, bu devlet, bu halk sizlerden hizmet beklemektedir. Bugün vermekte olduğumuz mücadele, vatan bildiğimiz bu topraklarda özgür ve korkusuz olarak yaşamanız içindir. Bu da bizim en büyük ve vazgeçilemez görevimizdir. Bu nedenlerle, her ne pahasına olursa olsun, devletten, egemenlikten, Türkiye’nin garantörlüğü ile Türk askerinden vazgeçilemez. Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Covid-19 salgını altında kutluyoruz. Kitlesel törenler düzenlenmese bile, 23 Nisan coşkusu ile heyecanınızın devam ettiğini biliyorum. Temennim, Covid-19 salgınına karşı mücadelemizin başarıya ulaşması ve gelecek yıl 23 Nisan’ı okullarda, meydanlarda, caddelerde ve her yerde kitlesel olarak kutlamamızdır. Bu duygu ve düşüncelerle, Atatürk ve silah arkadaşları ile özgürlük, bağımsızlık ve egemenlik uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anarken, halkımızın ve devletimizin geleceğinin güvencesi olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın en içten duygularımla kutlar, tümünü de gözlerinden öperim.”

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

Meclis yarin toplanacak

Okuma süresi: < 1 dakikadan az Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın denetim işleviyle toplanacak.saat 10.00’da başlaması…

Tatar seçimlerde aday!

Okuma süresi: < 1 dakikadan az Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusu ve son dönemde yaşanan gelişmelerle…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu

DİĞER HABERLER >

Dövizde son durum

Okuma süresi: < 1 dakikadan az KKTC’de serbest piyasada euro 29,94, sterlin 34,35, dolar 28,35 liradan işlem…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu
Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.