Ersin Tatar, Anastasiadis ile görüştü

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bugün saat 10.15’te BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışman Vekili ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın daveti üzerine Rum lider Anastasiadis ile çevirim içi bir görüşme  gerçekleştirdi.

Görüşmenin başında Spehar iki taraf arasında sınır geçişleriyle ilgili olarak COVID-19 önlemlerinin senkronize edilmesinden ve tüm geçiş noktalarının yeniden açılmasından  duyduğu memnuniyeti ifade ederek iki Lidere gösterdikleri siyasi irade için teşekkür etti.


İlk sözü alan Cumhurbaşkanı Tatar eşgüdümün sağlanmasından ve tüm geçiş kapılarının operasyonel hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki taraf arasında işbirliğine yönelik bu ilk adımın bundan sonra geliştirilmesi muhtemel farklı işbirliği alanlarına bir emsal teşkil etmesini temenni ettiğini belirtti.  

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs adası ve bölgemizin refah ve istikrarı için iki taraf arasında işbirliğine yönelik arayışlarımızı iyi niyet ve yapıcı bir tutum ile sürdüreceğimizi ifade ederek, aynı olumlu yaklaşımı Kıbrıs adasında yaşayan iki halkın çıkar ve menfaatlerini korumak için muhatabından da beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ayrıca, ayırım yapılmaksızın tüm KKTC vatandaşlarının ve üçüncü ülke vatandaşlarının da serbest dolaşım hakkı altında sınır kapılarından geçebilmerenin önemine vurgu yaptı.  

Rum Lider Anastasiades’te tüm geçiş kapılarının eşgüdümlü şekilde operasyonel hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip bunun gerçekleşmesinde tüm emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra Cenevre’de masaya getirdiği ve güven yaratıcı önlemler olarak tanımladığı konulara değindi.
Anastasides işbirliği alanlarının geliştirilmesini ve güven yaratıcı önlemler üzerinde de çalışılmasını destekleyeceklerini ifade etti. 
Cumhurbaşkanı Tatar  Kıbrıs meselesinde uzlaşının eşitlik ilkesine mutlak saygı ile sağlanabileceğini, bu gün iki taraf arasında işbirliğine yönelik önemli bir adımın atıldığını, eşitlik ilkesine saygılı olarak benzeri alanlarda işbirliğinin geliştirilebileceğini ve bunun iki taraf arasında güveni tesis etmede yardımcı olabileceğini ifade ederek, bu yönde Özel Temsilci ve Müzakereci düzeyinde temasların devam etmesi gerektiğini vurguladı.  

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.