Ersan Saner: “Asgari ücret artmalıdır”

Okuma süresi: 4 dakika

Başbakan Ersan Saner kamu çalışanları, emekliler ve sigortalı emeklilerin maaşlarına enflasyondan dolayı temmuz sonu yüzde 8.83’lük artış kararından sonra özel sektör maaşlarında düzenleme gerektiğine inandığından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına bayram sonrası ilgili komisyonu toplantıya çağırma talimat verdiğini açıkladı.

Başbakan Saner, Eylül ayından itibaren eğitimin yüz yüze olmasının ülke için büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Gerekli aşılama çalışmaları yapılmıştır. Yüz yüze eğitime ya geçilecek, ya geçilecek” dedi.
Saner “İlk etapta kovid-19 salgını ve onun ekonomiye etiklerini ortadan kaldırmak ve ardından hızla Kıbrıs Türk halkının yaşam kalitesi ile gelir seviyesini yükseltmek olduğunu” vurguladı.
Ulusal Birlik Partisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ersan Saner, Kıbrıs TV’de katıldığı televizyon programında soruları yanıtladı.

Başbakan Saner, bir soru üzerine, “Halka hizmet etmenin tek gayesi olduğunu, bu nedenle çok yoğun çalışmasına rağmen yorgunluk hissetmediğini” ifade etti.
UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner şunları söyledi:
“Ben çok uzun yıllardır UBP’nin içindeyim. UBP’nin her kademesinde seçilerek hizmet yapmam nasip oldu. Son kurultayımızda ikinci tura kalan 2 arkadaşımız çekildi. Ben, Genel Sekreter olduğum için diğer milletvekillerinin, parti Merkez Yönetim Kurulumuz ile Parti Meclisimizin onayı ile olağanüstü kurultayda Parti Genel Başkanı seçildim. UBP, her zaman demokratik süreçlerini tamamlamış bir partidir. Yine tamamlayacaktır. Geçen seçimde aday olmadım ama Ekim ayında yapılacak kurultayımızda vizyonumla, projelerimle, Anavatan Türkiye ile olan iyi ilişkilerime Genel Başkanlık için adayım.”

Başbakan Saner, bir soru üzerine, tüm imkanları zorlayarak halkı yükselen enflasyon karşısında sıkıntıya sokmamak için gayret gösterdiklerini belirtti. Saner, kamu çalışanlarıyla kamu ve sigortalardan emeklilerin maaşlarına enflasyon dolayısıyla Temmuz ayı sonundan itibaren yüzde 8.83’lük bir artış getirilmesinden sonra özel sektörün de maaşlarda düzenleme yapması gerektiğine inandığı için Çalışma Bakanı’na bayram sonrası ilgili komisyonu ivedi toplantıya çağırması talimatı verdiğini açıkladı.
Saner, asgari ücretin artmasının sadece özel sektör çalışanlarının gelirlerini enflasyona karşı korumak için değil, sosyal sigorta kurumunun devam etmesi için de şart olduğunu ifade etti.

Başbakan Saner bir soru üzerine “CTP ve HP’nin 2022 yılı Nisan ayında erken seçim yapmak üzere UBP ile icraat hükümeti kurmak, halkın salgın ve ekonomik sorunlarını çözmeye çalışmaktan kaçmaları nedeniyle, DP ve YDP ile bir hükümet kurmak durumunda kaldıklarını” belirtti.
Saner, “Bunun öncesinde CTP Genel Başkanı’nın geniş tabanlı bir hükümet kurmaya çalıştığını ama başarılı olamadığını” anımsattı.

Kendisinin Başbakanlık görevini almasından bu yana yaklaşık 7 ay geçtiğini, bu süre içinde dünyadaki covid-19 vaka sayısı ile covid- 19’dan ölenlerin sayısının ondan önceki 9-10 aya göre 3 kata çıktığını belirten Ersan Saner şöyle konuştu:
“Biz tecrübeli kadrolarımız ve aldığımız yerinde önlemlerle dünyanın en başarılı ülkelerinden biri durumundayız.
Güney Kıbrıs bizim nüfusumuzdan 3 kat fazla. Ama bulaş rakamları bizden 10 kat fazla. Aynı şey yaşamını yitirenlerin sayısı için de söz konusudur. Dünyada 63 ülke henüz aşıyla tanışamazken biz aşı seçme imkânı sünüyoruz vatandaşlarımıza”

Türkiye ile olan ilişkiler konusunda da değerlendirmede bulunan Saner, geçmişte yaptığı 3 bakanlık göreviyle birlikte şimdi de Başbakanlık görevini üstlenmekte olduğunu belirtti. Saner, bütün bu süreçlerde Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının iyiliğinden, gelişmesinden, refahından başka bir şey düşünmediğini, bunun için çaba gösterdiğini gözlediğini” kaydetti.

Saner konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz hep statükodan bahseder, şikayet ederiz ama aslında hepimiz statükoya bağlıyız. Oysa dünya standartlarında ilerlemek için yapmamız gerekenler vardır. Çalışma konusunda çok daha verimli olmamız gerekir. Üretim konusunda çok daha hassas davranmalıyız. Daha fazla proje üretmeliyiz. Vizyonumuzu geliştirmeli, geniş tutmalıyız”

Sağlıkta iyi bir noktada olunduğunu ifade eden Saner, şunları kaydetti:
“Aralık ayında Türkiye’den 500 bin aşı gelmesini hedef olarak koymuştuk, bu ay sonu bu hedefe ulaşacağız. Halkımızın yüzde 70’i aşılamayı ve toplumsal bağışıklığı yüksek tutmayı hedeflemiştik; bu hedefimize de ay sonuna kadar ulaşacağız. Yüz yüze eğitim ve turizm için bunlar şarttır. Tüm öğretmenlerimize aşı imkanı sunduk ama hala aşı olmayanlar var. Onlara buradan ivedi olarak aşı olmaları çağrısında bulunuyorum. Turizm sektörünü de aşıladık. Bu saatten sonra kapanmamız gerekir. Vakalar artıyor ama test sayıları da artıyor. 2 binlerden başladık şu anda günde 20 bin test yapar durumdayız. Özellikle 18-35 yaş arasındaki vatandaşlarımızın pozitif çıkma oranı arttı. Bu yaş kuşağında olanlardan ricam, kurallara uymaları ve dikkatli olmalardır”

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.