Erhürman: “Alım gücü, emek piyasası ve öngörülebilirliği koruyacağız”

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Gelirleri Euro’ya sabitlemeyle birlikte halkın alım gücünü, emekçiyi, emek piyasasını ve öngörülebilirliği koruyacaklarını” söyledi.

Gelirleri Euro kuruna sabitlemenin Türk Lirası’nı tedavülden kaldırıp tamamen Euro’ya geçme anlamına gelmediğini ifade eden Erhürman, muhasebelerin Euro kurunun karşılığı olarak Türk Lirası’na endeksleneceğini açıkladı.
Partiden yapılan açıklamaya göre, Erhürman, beraberindeki heyetle birlikte Mağusa’daki temasları çerçevesinde Mağusa’da bazı iş insanlarıyla bir araya geldi. Erhürman’a ziyaretinde Mağusa İlçe Başkanı Oktay Kayalp ile milletvekili adayları da eşlik etti.
“SANAYİCİLERİ YÖNETİME KATIP SESLERİNİ DUYURMAYI SAĞLAYACAĞIZ…”
CTP lideri Tufan Erhürman, ülkede hükümetlerin uzun ömürlü olmamasından dolayı bürokratların sürekli görevden alınıp yenilerinin yerine atandığını ifade ederek, bunun doğru bir uygulama olmadığını ve istikrarın sağlanmasına olumsuz etki yaptığını söyledi. Sanayilerin yönetim birimlerine sanayicilerin odasını da katmak gerektiğini belirten Erhürman, sanayicilerin sesini duyurabilmek için bunun yapılması gerektiğini vurguladı. Sanayi bölgelerinin yönetiminde kalıcı, istikrarlı ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının da yer alması gerektiğini belirten Erhürman, göreve gelir gelmez bunu gündeme getireceklerini söyledi.
“ÇALIŞACAK İNSANI BULAMAYACAĞIMIZ BİR NOKTAYA DOĞRU GİDİYORUZ”
Yaşanan döviz krizinden tüm kesimler olduğu gibi iş insanları ve sanayicilerin de “son derece olumsuz” etkilendiğini dile getiren Tufan Erhürman, bu krizin önüne geçmek için gelirleri Euro’ya sabitleme yoluna gideceklerini söyledi. Bunun üç ana sebebi olduğunu kaydeden CTP lideri, “Halkımızın alım gücünü, emekçi ve emek piyasası ile öngörülebilirliği korumak” dedi.
“Kıbrıslı Türklerin stabil bir para birimine sahip olmak için artık Güney Kıbrıs’ı tercih ettiğini, buradaki Türkiye kökenlilerin de artık Türkiye’ye dönmeyi düşündüklerini” söyleyen Erhürman, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen çalışanların da geri dönme düşüncesinde olduklarını, eğer bu durumun önüne geçilmezse ülkede çalıştırılacak işçi bulunamayacağını söyledi. Böyle bir şeyin yaşanması halinde tüm üretimin duracağına dikkat çeken Erhürman, gelirleri Euro’ya sabitlemekle ülkedeki üretim çarklarının dönmesini sağlayacaklarını söyledi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.