Erdoğan: “Taliban lideriyle görüşebilirim”

Okuma süresi: 2 dakika

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk – Kanal D ortak yayınında yaptığı açıklamada, Taliban lideriyle görüşebileceğini söyledi.

“Taliban’la bazı görüşmelere varıncaya kadar şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki benim bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir” diyen Erdoğan, “Eğer üst düzeyde bunları kontrol altına alamazsak bu defa Afganistan’daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz” şeklinde konuştu.

Her zaman savaşın ve askeri mücadelenin geçerli olmayacağını, bazı durumlarda diplomasinin ve siyasetin geçerli olacağını belirten Erdoğan, Afganistan’la ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, üst düzey yetkililerin yurtdışına gönderildiğini ve kendisinin de Doha ile bir görüşme yaptığını belirtti.

Erdoğan sosyal medyada düzensiz göçün arttığına dair yapılan yorumları ise kabul etmedi. Erdoğan, “Türkiye yolgeçen hanı değildir. Sosyal medyada birilerinin abarttığı şekilde sınırlarımızdan düzensiz göç akını söz konusu değil. Yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin önemli bölümü yetkili kurumlarımız tarafından tekrar Afganistan’a sınır dışı ediliyor” dedi. Erdoğan 2021 yılında şu ana kadar 253-300 bin civarında düzensiz göçün engellendiğini kaydetti.

Türkiye Afganistan’daki durumu yakından izliyor

Reuters haber ajansına konuşan iki Türk yetkili ise Türkiye’nin hala Kabil havaalanının güvenliğinden sorumlu olma konusunda istekli olduğunu, ancak Ankara’nın Taliban’ın son ilerlemelerinin ardından ülkedeki durumu yakından gözlemlediğini kaydetti.

Yetkili, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kabil havaalanının güvenliğini devralması konusunda değişiklik olmadığını, görüşmelerin ve sürecin devam ettiğini belirtti.

Taliban, Türkiye’yi Afganistan’da asker tutmaması konusunda uyaran bir açıklama yayınlamıştı, ancak Türkiye havaalanı konusundaki duruşundan geri adım atmamıştı.

İmran Han: “Türkiye ve Taleban yüz yüze görüşmeli”

Pakistan Başbakanı İmran Han, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la yaptığı görüşmenin ardından Taliban ve Ankara arasında görüşme yapılması için çalışacaklarını kaydetti.

İmran Han, Türkiye ve Taliban için en iyisinin yüz yüze görüşmek olacağını, böylece her iki tarafın da Kabil havaalanının güvence altına alınmasının neden gerekli olduğunu konuşabileceklerini söyledi.

İmran Han, Taliban üstündeki etkisini kullanarak Türkiye ile yüz yüze görüşmesini sağlamak için çalışacağını kaydetti.

CHP’den Afgan göçü uyarısı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, Türkiye’nin düzensiz göçe daha fazla maruz bırakılmaması gerektiğini belirterek, “En kısa zamanda AB, BM ve İran yetkilileriyle Afganistan’dan kaynaklanan bu göç dalgası görüşülmelidir” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.