Erdoğan: “Kur bugün artar yarın düşer”

Okuma süresi: 2 dakika

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz karşıtı görüşünü yineleyerek ülkede son haftalarda yaşanan döviz kuru artışı için “Kur bugün artar yarın düşer” dedi. Erdoğan ayrıca piyasadaki fiyat artışlarından ürün stokçuluğu yapanları sorumlu tutarak sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de AKP parti grubu toplantısındaki konuşmasında Türkiye’deki mevcut ekonomi eksenli tartışmalara ilişkin TÜİK’in dün açıkladığı büyüme rakamını öne sürerek, doğru bir ekonomi politikası izledikleri görüşünü yineledi. Yüksek faize karşı olduğunu ve yarın da böyle olacağını söyleyen Erdoğan’ın, döviz kurundaki artışı Merkez Bankası’nın son iki aydır faiz indirimi kararı alarak uyguladığı ekonomi politikasıyla ilgili görmediğini açıklaması da dikkat çekti.

TÜİK’in dün 2021 yılı üçüncü çeyrek için yüzde 7,4’lük büyüme rakamı açıkladığını anımsatan Erdoğan, bu oranla Türkiye’nin, G-20 ülkeleri içerisinde ilk sırada yer aldığını savundu ve bu büyüme oranını ihracat kaynaklı elde ettiklerini ve yüksek faizle bunun olamayacağını ifade etti. 2020 yılı sonunda çift haneli rakamla büyüme olacağını iddia eden Erdoğan, mevcut döviz kuru yükselişine bağlı fiyat artışları nedeniyle ekonomik kriz yaşandığı yönünde siyasi ve toplumsal muhalefet tarafından görüşler beyan edilmesini ise “faiz lobisi” ifadesini kullanarak suçladı.

Erdoğan, “İstiyorlar ki ülke batsın mahvolsun. İstiyorlar ki ‘ver eline al ekmeğini’ günlerine geri dönsün. Biz bu mankurtlara hadi oradan diyoruz. Dün vesayete, terör örgütlerine, para baronlarına karşı hangi mücadeleyi verdiysek faiz lobisine karşı da aynı mücadeleyi veriyoruz. Bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Faizleri arttırarak paradan para kazananları sevindirmek yerine, faizi düşürüp yatırımı teşvik ediyoruz. Faiz, zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan bir melanettir. Biz ülkemizi sıcak paranın cenneti yapmak yerine kalıcı yatırımlara kavuşturmanın mücadelesini veriyoruz. Kur ve fiyat artışını dikkatle takip ediyoruz. Düşük faizle, bu kısır döngüden kurtardığımız para tümüyle yatırıma, istihdama, üretime akacaktır. Düşük kurla ülkemizi ithalat cenneti haline çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Kur dediğin bugün artar yarın düşer. Artık faiz oranlarını dayatmalara göre değil ülkemizin ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz. Kurdaki yükselişin makul sınırları aşması ekonomi politikamızın sonucu değildir” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.