Doğuş Derya: “Kutlu Adalı ile birlikte yerde yatan insan haklarımızı ayağa kaldırmak için uğraşın”

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Doğuş Derya sosyal medya hesabından Başbakan Ersan Saner’in Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Doğuş Derya’nın paylaşımı şu şekilde:

İNSANLIK DIŞI YORUMLAR YAPACAĞINIZA, KUTLU ADALI İLE BİRLİKTE YERDE YATAN İNSAN HAKLARIMIZI AYAĞA KALDIRMAK İÇİN UĞRAŞIN!

Ersan Saner, Kutlu Adalı suikastı için “1996 yılında yaşanmış bir olay; araştırılması yapılmış, dosyalar düzenlenmiş… Konuyla ilgili aile tatmin olmadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzayan bir süreç… Sonuç itibariyle kapanmış bir olay” dedikten sonra muhalefetin araştırma talebi üzerine “Araştırılacak bir şey varsaydı kendi dönemlerinde araştırsalardı…”dedi. Çok üzülerek söylüyorum, geçtim bir Başbakan olmayı, bir insan olarak bunu söylerken utanmalısınız!

Kutlu Adalı suikastı ile ilgili dosya ne zaman kapanmış? Failler, azmettiriciler, organize edenler ne zaman bulunmuş da kapanmış? Hangi dosya düzenlenmiş, kapanmış veya sonuçlanmış?
Ortada yeni bir durum var, “itiraf” deyin, “ifşaat” deyin veya “iftira” deyin fark etmez, bunun ne olduğunun anlaşılması için araştırma gerekmez mi? Daha önce böylesi yeni bir durum veya beyanat vardı da araştırılmadı mı? Kutlu Adalı’nın ailesi 25 yıldır çile çekiyor, bu tip cinayetler toplumu baskı altına alıp sindiriyor, demokrasi düzeni zedeleniyor, ifade ve basın özgürlüğüne namlu doğrultuyor! Ve siz Başbakanlık koltuğunu işgal eden biri olarak “kapanmış bir olay, araştırılacaksaydı kendi dönemlerinde araştırsalardı” gibi ucuz ve insanlıktan nasibini almamış cümleler edebiliyorsunuz! Bu ülkede hala kayıp yakını olan birçok insan var, aradan 50 yıl geçse bile yakınlarının kemiklerine ulaşmanın bile getirdiği vicdani ve insani sağaltma süreçlerini yaşıyoruz. Öldü gitti demiyoruz! Ölenler İNSAN ÇÜNKÜ İNSAN!!! Ortada Faili meçhul bir cinayet var beyefendi! Faillerin bulunması, her şeyden önce, toplumsal huzur ve demokrasi için gerekli! Böyle insanlık dışı yorumlar yapıp sizin adınıza utançtan yerin dibine girmemize neden olacağınıza, sorumluluğunuzu yerine getirin, Kutlu Adalı ile birlikte o sokakta, yerde yatan insan haklarımızı, demokrasimizi, kamu vicdanını ayağa kaldırmak için gerekli girişimleri yapın. Yazık!

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.