Çakıcı: TKP’nin önerdiği 5 büyük ekonomik icraat ile kurtulabiliriz, gerisi hikayedir

Okuma süresi: 2 dakika

Toplumcu Kurtuluş Partisi- Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülke insanının zamlar ve dövizin önlenemeyen yükselişi sonrasında çok zor günler geçirdiğini belirterek, “Kıbrıs Türk halkının TKP gibi güçlü, kararlı ve cesur siyasi bir yapıya ihtiyacı vardır.

Bugünkü kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır. Ülke kaynakları ancak TKP’nin önerdiği 5 büyük ekonomik icraat ile kurtulabilir, gerisi hikayedir” dedi.

Genç TV’de Nazar Erişkin’in sunduğu Bugüne Dair programında konuşan Çakıcı, ard arda yapılan zamlar ve dövizin önlenemeyen yükselişi sonrasında ülke insanının çok zor günler geçirdiğini belirterek, insanların alım gücünün gün geçtikçe daha çok düştüğüne vurgu yaptı. Çakıcı, “Güçlü ve cesur bir hükümete ve siyasi bir yapıya ihtiyaç vardır. Bu özellik ve kararlılık TKP dışında bir partide yoktur. Şimdiki siyasi partiler ve temsilcileri koltuk ve makam peşindedir. Yapılması gereken ciddi icraatlardan korkak siyasiler yüzünden söz edilmiyor. 5 büyük ekonomik adıma ihtiyaç vardır. Birincisi, gelmiş geçmiş hükümetler çeşitli korkuları nedeniyle kaçak sanal betlere göz yumulduğu için vergi alınamıyor. Devlet 2 Milyar doların vergisini kaybediyor. İkincisi, Vergi Reformu yapılmadığı için vergisini %0 ödeyen büyük şirketler var. Ödemesi gereken büyük şirketler dışında biz ezilen kesimler küçük ve orta işletmeler hepimiz ödüyoruz. Hepsi bitti halka vergileri artırma yoluna gitmeye çalışıyorlar. Üçüncüsü, Tarım Reformu hayata geçirilmediği için büyük birkaç tarım çiftçisi milyonlara varan destekler alıyor ancak küçük orta çiftçiler destekleri ise onları batıracak kadar çok düşüktür. Dördüncüsü, Faiz Yasası hazırlanmadığı için banka sahipleri zenginleşirken insanlar mazbata mağduru oluyor. Faiz Yasası geçirilmeli ve mazbata yüzünden hapisler durdurulmalıdır. İnsanlarımız yüksek faizler altında döviz krizinin de etkisiyle daha çok eziliyorlar. Beşincisi ise, döviz çok yükseldiği için insanlar ev, araba ve diğer taksitlerini döviz borçları yüzünden ödeyemiyorlar. Hükümetse seçim dönemini kurtarmak için dövizle ancak devlete ödenen kiraları 3 aylığına sabitlemeye çalıştı. Korkak bir şekilde ben bu sterlini 12’ye kredilerde, kiralarda ve öğrenci taksitlerinde sabitledim diyemedi. Bu 5 işi yapmazsak hepimiz batacağız. Uzun vadede de tabii ki stabil para birimi olan Euro’ya geçmek gerekir. Bunları değiştirecek düzeltecek bir acil önlem planına ihtiyaç olduğu gerçeği ortada durmaktadır. Kıbrıs Türk halkının TKP gibi güçlü, kararlı ve cesur siyasi bir yapıyla bunları başarması gerekir” dedi.
Mehmet Çakıcı, TKP’nin Kıbrıs Türk halkının kalan son alternatifi, denenmeyen tek parti olduğunu belirterek, “TKP güçlü ve yenilikçi vizyonu ve projeleriyle Kıbrıs Türk halkının hayatını refah seviyesini yükseltmek için projelerini kararlı bir şekilde hayata geçirecektir. Bunun için hep birlikte mücadele etmenin yollarını bulmalıyız. Kıbrıs Türk halkı artık ayağa kalkmalı ve yarın artık bugün diyerek, yurdumuzu bu kötü düzenden kurtarmalıyız.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.