Çakıcı: “Erken seçim tarihinin belirlenerek en kısa zamanda seçime gidilmesi gerek”

Okuma süresi: 3 dakika

Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, erken seçim tarihinin belirlenerek en kısa zamanda seçime gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Çakıcı, külliye mimarına vatandaşlık verilmesi ve Asya bebeğin tedavisinin Güney Kıbrıs’ta yapılmasıyla ilgili hükümete eleştirilerde bulundu.

Çakıcı yaptığı yazılı açıklamada, “Bu ülkede adaletin olmadığını bir kez daha gösterdiniz. Saray yapmak insan hayatından daha değerli hale geldi. TKP olarak her türlü eşitsizliğin karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Genç TV’de bir programa katılan Çakıcı, insanların Covid-19 riski yaşarken psikolojik bir travma geçirdiklerini ifade ederek, insanlığın bir ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldığını, bununla birlikte bir takım ruhsal rahatsızlıklar yaşadıklarını, şüphe, depresif belirtiler, moral bozukluğu ve çökkünlük, buna bağlı olarak da istatistiklere yansıyan ruhsal bozukluklarda artış yaşandığını kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de açıkladığı gibi şu anda dünya da sadece Covid-19 pandemisi değil, ruhsal bozuklukların da arttığı bir ikinci pandemi daha yaşandığını ifade eden Çakıcı, ülkemizde pandemi sürecinde alkol ve uyuşturucu kullanımında meydana gelen artışa dikkat çekti.

Ruhsal sıkıntıların arttığı dönemlerde alkol ve uyuşturucu kullanımının çoğaldığını kaydeden Çakıcı, alkol ve uyuşturucu kullanımının da artmasının suç oranlarının artmasına yol açtığını söyledi.

Çakıcı, aile içi şiddet olaylarının da yüzde 40 arttığını belirterek, intiharlar ve anti depresan ilaçların kullanımında yaşanan artışa işaret etti.

Kıbrıs Türk toplumun şiddete düşkün bir toplum olmadığını kaydeden Çakıcı, kendine has bir yapısı olduğunu bunu da yaptıkları çalışmalarla ortaya koyduklarını söyledi.

Çakıcı, depresyon oranının ölçüldüğünü, bin kişiyle yapılan çalışmada, dünyadaki oranlar yüzde 3- 25 arasında değişirken, bizim oranımız en yüksek oranlara yakın olan yüzde 23,4 çıktığına işaret ederek, “Dünyadaki en yüksek 10 ülke ve bizdeki ortak noktaların olduğunu gördük. Hepimizin savaş, göç, ekonomik krizler, yüksek oranda işsizlik, koloni geçmişimiz var. Biz farkında değiliz ancak inanılmaz bir depresyon oranımız var” dedi.

Mehmet Çakıcı, son günlerde gündemin ilk sıralarında yer alan Külliye mimarına vatandaşlık verilmesi ve Asya bebeğin tedavisinin yapılamaması ile ilgili de hükümete eleştirilerde bulundu.

Ülkede yıllardır vatandaşlık almak için bekleyen insanlara haksızlık yapıldığını ifade eden Çakıcı, “Bu ülkede bir kez daha adaletin olmadığını gösterdiniz. Kendi halkına saygısızlık ve kendi insanını değersizleştiren bir durum yarattınız. Kendi kurumlarını, sivil toplum örgütlerini hiçe sayarak sırf birileri Ankara’dan istediği için vatandaşlık verilmesi hangi siyasi aklın ürünüdür. TKP olarak her türlü eşitsizliğin karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Çakıcı, çok zor bir dönemden geçildiğine işaret ederek, partizanlık ve adam kayırmacılık konusunda yaşanan skandal olaylara eklenen Külliye mimarına vatandaşlık verilmesi olayının halkın vicdanını da yaraladığını ve UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin bitmiş olduğunun da göstergesi olduğunu savundu.

Asya Bebeğin Güney Kıbrıs’ta tedavi edilmesinin KKTC siyasetinin çöktüğünün bir kez daha göstergesi olduğunu savunan Çakıcı şöyle devam etti:

“Saray için para ayırıyorsunuz ama bir bebeğin tedavisi için bin bir türlü gerekçeler ve zorluklar çıkarıyorsunuz. Nasıl bir vicdan ve nasıl bir adalet duygusudur ki bunları yapabiliyorsunuz. Bir külliye insan hayatının önüne geçiyor. Külliyeyi yapmak için her türlü formül kaynak ve hatta vatandaşlıklar yapılabiliyor. Ancak ne üzücüdür ki insanın değeri ülkemizde bitmiştir. Bunu bitirmeyi başaran bu anlayış ve çıkar düzeni halen partileri ve siyasetiyle devam ediyor. Ancak biz yeter diyoruz. Bu yapının değişmesinin zamanı gelmiştir.”

Bu yapıdan kurtulmanın tek yolunun seçimden geçtiğini kaydeden Çakıcı, erken seçim tarihinin belirlenerek en kısa zamanda seçime gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.