Bağımsızlık Yolu Milletvekili Adayı Ersoy: “Halkın çıkarı için servet vergisi alınmalı”

Okuma süresi: 2 dakika

Bağımsızlık Yolu Gazimağusa Milletvekili Adayı Umut Ersoy, halkın yüzde 2 ila 5’ini oluşturan bir kesimden servet vergisi alınması gerektiğini savundu.

Bağımsızlık Yolu’ndan verilen bilgiye göre, Umut Ersoy, katıldığı bir programda halkın çıkarı için servet vergisi alınması gerektiğini, ekonomiye katkısı olmayan ve toplumun sadece yüzde 2 ile 5 arasındaki bir kesimi temsil eden kesimlere uygulanacak vergiyle çok ciddi bir kaynak yaratılabileceğini, servet miktarına göre farklı oranlarda uygulanması önerilen servet vergisinden elde edilecek kaynakların ise eğitim, sağlık ve ulaşım sektörlerine aktarılması gerektiğini söyledi.

Zenginlerin krizin içinde daha da zenginleştiğini savunan Ersoy, krizin emekçi halkı fakirleştirdiğini savundu.

ÖZELDE SENDİKA ŞART

Özel sektör çalışanlarının ise sendikasız oldukları için sessiz kaldığını ifade eden Ersoy, “Kendi hayatları ile ilgili söz söyleme hakkı alınmış özel sektör çalışanlarının tek çaresinin sendikalaşma olduğunu ifade etti” dedi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik çöküşte asgari ücrete yapılan artışın yetersiz olduğunu belirten Ersoy, “Asgari ücret, iş yasamıza göre haftada 40 saat üzerinden ücretlendirilir. Ama ülkemizde asgari ücretle çalışan insanlar 48-60 saat çalışıyor ve bu insanlar zaten asgari ücretin altında çalıştırılmış oluyor” dedi.

Ersoy, Bağımsızlık Yolu’nun Asgari Ücret Tespit Komisyonunun lağvedilmesini, asgari ücretin kamudaki en düşük maaşa endekslenmesi ve iki ayda bir hayat pahalılığı ödeneğinin yansıtılmasını savunduğunu kaydetti.

Bağımsızlık Yolu’nun partileşme ve seçime girme sebebinin, sermaye kesimleri ve emeğe, emeği ile geçinen insanlara, kadınlara ve doğaya karşı mücadele vermek olduğunu söyleyen Ersoy, muhalefet programında yer verilen alanlarında vaat değil, mücadele sözü verdiklerini vurguladı.

Hükümetlerin emekçilerin çıkarları yerine sermayeden yana olduklarını belirten Ersoy, Bankaların kar oranlarını biraz azaltarak borçların ertelenmesinin, dövize endeksli kira ücretlerinin yasaklanmasının veya esnafın elektrik ücretlerinde indirim yapılmasının mümkün olduğunu, ancak hükümetlerin bu çözüm yollarını seçmeyi tercih etmediklerini belirtti.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.