Armağan Candan: “Yeniden ayağa kalkmak için 23 Ocak seçimleri tarihi bir fırsattır”

Okuma süresi: 2 dakika

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Armağan Candan sosyal medya hesabından “Bu zor günlerde insanlarımızın hayatını mümkün olduğunca kolaylaştırmak zorundayız. Bunun için de kuzeyle güney arasındaki insan ve ticari mal geçişlerini artırmak önceliğimiz olmalıdır” açıklamasını yaptı.

Armağan Candan’ın paylaşımı şu şekilde:

YENİ GEÇİŞ KAPILARI AÇILMALI


Bu zor günlerde insanlarımızın hayatını mümkün olduğunca kolaylaştırmak zorundayız. Bunun için de kuzeyle güney arasındaki insan ve ticari mal geçişlerini artırmak önceliğimiz olmalıdır. Gerek kuzeyde alışveriş yaparak daralan ekonomimize katkı yapan Kıbrıslı Rumların kuzeye geçişi, gerekse çalışmak için güneye geçen Kıbrıslı Türklerin hayatını kolaylaştırmak idarecilerin gailesi olmalıdır.


Bu çerçevede;


1- Yıllardır açılmasından bahsedilen Lefkoşa Çağlayan’daki Mağusa Kapısı arabalı geçişlerde Metehan kapısında yaşanan yoğunluk ve yığılmayı hafifletecek, geçiş sayısını ciddi derecede artıracaktır.


2- Haspolat Sanayi Bölgesi’ndeki Kapı’nın açılması sanayici ve üreticilerimizin talebi olup güneye mal ihracatımızı hızlandıracak ve artıracaktır.


3- Kiracıköy-Gaziler/Akıncılar-Limya kapılarının açılması o bölgede yaşayan gerek Kıbrıslı Türk gerekse Kıbrıslı Rumların izolasyonuna son verecektir.
Bu küçücük adada insanlarımız bunca yıldır yeterince zorluk ve çile çekmiştir. Zaman inisiyatif alma zamanıdır, kaybedecek vaktimiz kalmamıştır.

Yeni geçiş kapılarının açılması ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhrandan çıkmak için alınabilecek pratik ve kalıcı önlemlerden bir tanesidir. Bu kapıların açılmasından elde edilecek insani ve sosyo-ekonomik fayda, gerekecek maliyetin kat be kat üstündedir.


Bunun için gerekli olan siyasi irade bizde vardır. Bundan önceki kapıların açılması için kimin gerekli girişimleri yaptığı ve altyapı gereksinimlerini giderdiği halkımız tarafından iyi bilinmektedir. 23 Ocak’ta devralacağımız ülke yönetimi ile aynı iradeyi ortaya koyup gerek ilgili yerel yönetimler, gerek güney, gerek BM, gerekse de AB nezdinde tüm girişimleri yapacak ve bu kapıların da açılmasını sağlayacağız, sağlamak zorundayız.


Adadaki mevcut bölünmüşlük statükosu her iki halka da büyük zararlar vermektedir. Yeşil Hat’ta açılacak her bir delik adamızda karşılıklı bağımlılık ve faydayı artıracak, insani ilişkileri geliştirecek, daha yaşanır bir yurt yaratacaktır.


Yeniden ayağa kalkmak için 23 Ocak seçimleri tarihi bir fırsattır…

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.