Meteorolojiden “Bereketli yıl” müjdesi yok

Okuma süresi: 2 dakika

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, sonbaharın kurak geçeceğini, yağışlarınsa geç geleceğini belirterek, üreticiye bu yılın bereketli geçeceğine dair müjde veremeyeceğini söyledi.

Buran, “Yazın ve kurak geçecek sonbaharın ardından gelecek yağmurlar bereketli bir üretim sezonu için yeterli olmayacak. Üreticinin masraflarını zar zor karşılayacağını düşünüyorum” dedi.

Yeni yılda beklenen yağışların mevsim normalleri civarında olacağını ancak geç yağmurlar nedeniyle ürünlerin gelişemeden olgunluk aşamasına geçeceğini ifade eden Buran, rekoltede bu nedenle düşüş yaşanacağına dair öngörüsü olduğunu belirtti.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) sonbahar ve kış mevsimlerinde beklenen hava durumuyla ilgili sorularını yanıtlayan Buran, “Soğuk bir sonbahar, sert bir kış beklemiyoruz” dedi.

SICAKLIKLARDA REKOR KIRILDI… METEOROLOJİK OLAYLARIN ŞİDDETİ VE SIKLIĞI ARTACAK

Kıbrıs’ın küresel ısınmadan ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölge olan Akdeniz Havzası’nda yer aldığını kaydeden Buran, 2015’ten itibaren ortalama sıcaklıkların her yıl yaklaşık bir derece daha yükseldiğini, sıcaklıklarda rekor kırıldığını ifade etti.

Buran, “Bundan sonraki dönemde kuraklığın ve olağanüstü meteorolojik olayların şiddetinde ve sıklığında artış olacağını söyleyebiliriz” dedi

Bu ay KKTC’de metrekareye 8,7 kilogram yağış düştüğünü ve bu yağışın normallerin üzerinde olduğunu belirten Buran, Eylül sonuna kadar sıcaklıkların mevsim normalleri civarında veya iki üç derece üzerinde olacağını, ay sonuna kadar da yağış beklemediklerini söyledi.

Bu sonbahar ve kışla ilgili meteorolojik tahminleri de aktaran Buran, “Ekim, kasım aralık aylarında yağışlar normalin altında, sıcaklıklarsa normallerin üzerinde seyredecek” dedi.

Ocak, şubat, mart aylarında normalleri civarında ve altında yağış beklendiğini belirten Raif İlker Buran, bu aylarda da sıcaklıkların normallerin üzerinde olacağını açıkladı.

Geride bıraktığımız üretim sezonunu da değerlendiren Buran, 2020-2021 sezonunun bölgesel bazda kurak ve yarı kurak geçeceği yönündeki meteorolojik tahminlerde yanılmadıklarını ifade etti.

Yazla ilgili de değerlendirmede bulunan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, bu yıl sıcaklıkların mevsim normallerinin çok da üzerine çıkmadığını ifade etti.

Kaydedilen en yüksek sıcaklıklarla ilgili bilgileri de paylaşan Buran, termometrelerin Mayıs ayında Lefkoşa’da 38,4’ü, Haziran’da Güzelyurt’ta 42,6’yı, Temmuz’da Türkeli’de 43,5’i, Ağustos’ta Türkeli’de 45 dereceyi gösterdiğini, bu sıcaklıkların 1991 ile 2020 yılları arasında kaydedilen en yüksek sıcaklıkların altında kaldığını söyledi.

Toz konusunda da açıklama yapan, “Geçmiş yıllara göre taşınımlar daha fazla mı oluyor?” sorusunu yanıtlayan Buran, “Evet toz taşınımları daha fazla, tozdan etkileniyoruz. Bunun en önemli sebebi küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle birlikte çölleşen alanlardaki artış…” dedi.

Buran, Meteoroloji Dairesi’nin toz konusuna önem verdiğini, bu konuda sürekli uyarı yayınladığını da anımsattı.

2020’de tozun ülkede 29 gün etkili olduğunu ifade eden Buran, henüz tamamlamadığımız 2021’de ise tozun etkili olduğu gün sayısının 37 olduğunu açıkladı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.