Türkiye’de uygulanan aşı sayısı 75 milyonu aştı

Okuma süresi: 2 dakika

Türkiye’de COVID-19 salgınına karşı yürütülen aşılama kampanyasında yapılan toplam aşı sayısı 75 milyonu geçti. Bu sayı birinci ikinci ve üçüncü doz olarak yapılan aşıların toplamını ifade ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de yapılan toplam Corona virüsü aşısı sayısı 75 milyonu aştı. Bunun 41 milyon 470 binden fazlası birinci doz, 28 milyon 200 binden fazlası da ikinci doz aşı olarak yapıldı. Yaklaşık 5,5 milyon doz da üçüncü doz olarak uygulandı.

Türkiye’de şu ana kadar yapılan aşıların tamamı Çin Sinovac ve Alman Biontech aşılarından oluşuyor. Sağlık Bakanlığı Rusya’da Sputnik aşısı alınması konusunda da anlaşma saplandığını açıklamıştı ancak Rus aşısı halen daha Türkiye’de uygulanmaya başlanmadı.

Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul, uygulanan 14 milyona yakın doz aşıyla ülke genelinde en çok aşı yapılan şehir durumunda. Verilere göre İstanbul’da toplam nüfusun yüzde 66,5’ine aşı yapılmış oldu. Bugüne dek nüfus sayısına göre en yüksek aşılamanın yapıldığı il ise Muğla oldu. Muğla’da aşılama oranı yüzde 88,5’e ulaştı. En az aşılama yapılan il ise yüzde 40,9’la Şanlıurfa oldu.

Türkiye, Mayıs ayı sonundan itibaren Alman BioNTech firmasıyla yapılan anlaşma neticesinde aşı temininin hızlanmasıyla birlikte aşılamada da hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech firmasından aşı temini konusunda geçtiğimiz günlerde yaşanan sıkıntının da aşıldığını söyledi.

Aşılama oranının yükselmesine karşın Türkiye’de son dönemde vaka sayıları 25 binin üzerinde seyrediyor ve yükselme eğilimi gösteriyor.

Son 24 saatte 262 binden fazla test yapılırken 26 bin 822 yeni vaka tespit edildi. 122 kişi de salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.