‘‘Sinovac’ın 3. dozu antikor sayısını arttırıyor’’

Okuma süresi: 2 dakika

Yeni bir araştırmaya göre Sinovac firmasının Corona virüsü aşısının oluşturduğu antikorlar ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra çok düşük seviyeye iniyor, yapılan üçüncü bir doz ise antikorları önemli ölçüde arttırmaya yardım ediyor.

Çinli araştırmacılar bulguları 18-59 yaş arasındaki sağlıklı kişilerden aldıkları kan örneklerinden elde etti. Pazar günü yayınlanan makale henüz hakem kurulundan geçmedi.

Çalışmaya göre iki veya dört hafta arayla iki doz aşı olan katılımcılar arasında, sırasıyla sadece yüzde 16,9 ve yüzde 35,2’sinin, ikinci dozdan altı ay sonra araştırmacıların tespit edilebilir bir eşik seviyesi olarak kabul ettiği seviyenin üzerinde antikora sahip olduğu görüldü.

Bu sonuçlar, her biri 50’den fazla katılımcıyı içeren iki gruptan elde edilen verilere dayanırken, çalışmada toplam 540 katılımcıya üçüncü doz aşı veya plasebo verildi.

Araştırmacılar antikorlardaki azalmanın aşının etkinliğine nasıl etki ettiğinin belirsiz olduğunu söyledi. Öte yandan bilimadamları hastalığın önlenmesi için gereken antikor eşiğini de henüz belirleyebilmiş değil.

Çalışmada kısa ve orta vadede daha fazla kişinin Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac adlı aşının her iki dozunu da tamamlamalarını sağlamanın öncelikli olması gerektiği belirtildi.

Endonezya ve Tayland, Delta varyantı kaygılarının ardından Sinovac’ın iki doz aşısıyla aşılanmış kişilere Moderna ve Pfizer’in elçi-RNA aşılarından üçüncü bir doz yapılması kararını aldı.

Türkiye de Sinovac’ın aşısından iki doz olanlara üçüncü bir doz yine Sinovac ya da Pfizer/BioNTech’in elçi-RNA aşısını uygulamaya başladı.

Haziran sonuna kadar Sinovac 1 milyardan fazla doz aşı dağıtarak Çin, Brezilya, Endonezya ve Şili’nin önemli aşı tedarikçisi haline geldi.

Çalışma ayrıca ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra sonra üçüncü doz Sinovac aşısı olanların aşıdan 28 gün sonra ikinci dozdan dört hafta sonra görülenden 3-5 kat daha fazla antikor ürettiklerini ortaya koydu.

Araştırmacılar çalışmanın antikorların daha bulaşıcı varyantlara karşı etkisini ise test etmediğine dikkat çekti. Üçüncü bir dozdan sonra oluşan antikorların dayanıklılık süresinin ölçülmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Çalışma Jiangsu eyaleti salgın hastalıkları kontrol yetkilileri, Sinovac şirketi ve diğer Çinli kurumlar tarafından yapıldı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu

DİĞER HABERLER >

Dövizde son durum

Okuma süresi: < 1 dakikadan az KKTC’de serbest piyasada euro 29,94, sterlin 34,35, dolar 28,35 liradan işlem…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu
Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.