Sağlık Bakanı Üstel, Karantina Takip Sistemi ve Covid-19 aşı uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu

Okuma süresi: 5 dakika

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel,  elektronik bileklik uygulaması kapsamında Karantina Takip Sistemi ile ülkemize gelinmesi ile ilgili koşulları hatırlatarak, Mayıs ayı içerisinde Covid-19 genel durumuna göre daha geniş açılımlar hedeflediklerini açıkladı.

Üstel, Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşıları hakkında sıkça sorulan sorular listesi oluşturarak en çok merak edilen konu başlıkları hakkında bilgiler  hazırladığını belirtti.

Üstel, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda ev karantinasına  onay verilen ve izin belgesi olan kişiler elektronik bileklik uygulama kapsamında”  Karantina Takip Sistemi ” ne  dahil olmaktadırlar.

Bugüne kadar toplam 659 kişi bileklik uygulamasına dahil olmuş,  5 kişinin takibi 1 kişinin pozitifleşmesi, 1kişinin adadan ayrılması, 3 kişinin ise pilot olması nedeniyle sonlandırılmıştır.

Bileklik uygulamasının başlamasından bu yana herhangi bir kural ihlali yaşanmamış, ancak ihlal edilmesi durumunda yasal işlem başlatılarak para cezası dahil cezai işlemeler uygulanacaktır dedi.

Bu kapsamdaki 70 yaş üstü yaşlılar, 12 yaş altı çocuklar, gebelik ve kronik hastalığı olan kişilerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeden önce Sağlık Bakanlığı’ndan izin belgesini alıp” Güvende Kal” isimli mobil uygulamayı cep telefonuna indirmesi ve uygulamada kayıt ödeme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir diyen Üstel, özellikle kronik hastalığı olan kişilerin doktor raporları ile başvuruda bulunmaları gerektiğini kaydetti. 

Üstel, yaşanan yoğunluk nedeniyle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için ev karantinası müracaatını KKTC’ye dönüş seyahati tarihinden 1 hafta  önce Sağlık Bakanlığı’na gelerek veya evkarantinasi@saglik.gov.ct.tr adresine mail göndererek yapmak gerektiğini, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterler dışında olanları ev karantinası uygulamasına tabi olmadıklarını belirtti.

Üstel, Mayıs ayı içerisinde ise Covid-19 genel durumuna göre daha geniş açılımlar hedeflediğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşıları hakkında sıkça sorulan sorular listesi oluşturduğunu belirten Üstel, en çok merak edilen konu başlıkları hakkında soru ve cevaplar hazırlandığını, Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde de paylaşılacağını söyledi. 

Sık sorulan sorular ve cevapları

1-Bana verilen aşı markasını istediğim markayla değiştirebilir miyim?
Randevusuna aşı markasını istemediği için gitmeyen kişilere yeni aşı geldiği zaman yeniden randevu verilebilecektir. Ama bunun için bekleme süresi belli değildir.
2-Randevusunu kaçıran gidemeyen kişiler ne yapabilir?
Hastalık veya herhangi bir nedenle randevu gününde gidemeyen kişiler çağrı merkezini arayıp randevu tarihlerini uygun güne çekebilirler.
3-Ciddi kronik hastalığı olan hastalar ne şekilde aşılanacak?
55 yaş ve üzerinde olup ciddi kronik hastalığı olan kişilerin  aşıbilgisistemi.com adresine yaptıkları başvuruları doğrultusunda aşılamaları devam etmektedir. 55 yaşından küçük olup  ciddi kronik hastalığı olan kişiler ise  tamamlandıktan sonra  aşı olabilerceklerdir.,  aşı bilgi sistemi üzerinden yapmış oldukları randevu  talepleri doğrultusunda   Aşı randevuları sms  olarak bildiriliecektir.Kronik hastalığı olan bireylerin ayrıca sağlık bakanlığına gelip belge getirmelerine gerek yoktur.
4-Covid-19  hastalığını geçirmiş kişler aşı olmalımıdır?
Sağlık çalışanları  hastalığı geçirmelerinin   üzerinden bir ay  diğer kişiler 3 -6 ay geçtikten sonra randevu  için   aşı bilgi sisteminden aşı  randevu talebi yapabilirler.
5-Eşimle ayni anda aşı olmak  istiyorum olabilirmiyim ?
Her bireye   yaş kriterine  ve ağır kronik hastalığına göre başvurusu doğrultusunda randevu verilecektir.Eş durumundan    randevu talebi mümkün değildir.
6-65 yaş  ve üzerinde olan  vatandaş   olmayan ve  oturma izni de olmayan kişiler aşı  olabilirmi?
Bu kişiler yüksek risk gurubunda olduklarından üç aydan uzun bir süreden beri burada kalmışlar ise ve ülkelerine  dönemiyorlar ise  aşıbilgisistemi.com  üzerinden aşı olmak için başvurabilirler.
7- Yurtdışına gideceğim acilen aşı olabilirmiyim?
Aşılamalar yaş kriterine göre yapılmaktadır.
8-Birinci aşımı  yurtdışında  oldum ikinci aşımı burada olabilirmiyim?
Kişi aşı kartını ibraz etmek ve ikinci aşı  tarihinde burada olmasını gerektiren zorunlubir durumu olması halinde  2.doz aşısını burada yaptırmak için  Covid aşı danışma merkezinden randevu kaydı yaptırabilir(05469901313)
9-Kronik hastalıklarım nedeni ile aşı olmam sakıncalımıdır?
Doktorunuz aşı olmanızda sakınca olmadığını belirtmişse aşı randevusu için başvurabilirsiniz.
10-Aşı olmak mecburi midir olmazsam ne olur?
Aşı olmak mecburi değildir ama hastalığın toplumda yayılımını durdurabilmek için aşı sırası gelen kişilerin aşı olmaları  önemlidir.
11-Aşı programında kullanılan aşılar güvenlimidir?
Aşıların güvenliğini ve kalitesini sağlamak, Dünya Sağlık Örgütünün  (DSÖ)’ en yüksek önceliklerinden biridir. DSÖ, aşıların kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için küresel normların ve standartların geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamak için ulusal makamlarla yakın bir şekilde çalışır.
COVID aşıları geliştirme süreci, en yüksek standartları korurken hızlı bir şekilde izlenir: COVID-19 aşısılarının güvenli ve etkili oldukları kanıtlanana kadar ülkeler kullanım izni vermemektedir.
COVID-19 aşılarının güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olacak birçok katı koruma önlemi vardır.vardır. Tüm aşılar gibi, COVID-19 aşıları da on binlerce insanı içeren büyük (faz III) denemeler de dahil olmak üzere titiz, çok aşamalı bir test sürecinden geçiyor. COVID-19 için yüksek risk taşıyan bazı grupları içeren bu denemeler (hamile ve emziren kadınlar gibi belirli gruplar aşı denemelerine dahil edilmemiştir), herhangi bir yaygın yan etkiyi veya diğer güvenlik endişelerini belirlemek için özel olarak tasarlanmıştır.
Klinik bir araştırma, bir COVID-19 aşısının güvenli ve etkili olduğunu gösterdiğinde, DSÖ bir aşı ürününü değerlendirmeden önce, ön yeterlilik için aşının üretildiği ülkede düzenleyici inceleme ve onay dahil olmak üzere etkinlik ve güvenlik kanıtlarının bir dizi bağımsız incelemesini yapar. Bu sürecin bir kısmı, Küresel Aşı Güvenliği Danışma Komitesi tarafından yapılan tüm güvenlik kanıtlarının gözden geçirilmesini de içerir .
DSÖ tarafından toplanan bir dış uzman ekibi , klinik araştırmalardan elde edilen sonuçları, hastalık, etkilenen yaş grupları, hastalık için risk faktörleri ve diğer bilgilerle ilgili kanıtları birlikte analiz eder. Bu ekip  aşıların kullanılıp kullanılmayacağını ve nasıl kullanılması gerektiğinibelirler.Ülkelerdeki yetkililer, aşıların ulusal kullanım için onaylanıp onaylanmayacağına karar verir ve aşıların kendi ülkelerinde DSÖ tavsiyelerine göre nasıl kullanılacağına ilişkin politikalar geliştirirler .
Bir COVID-19 aşısı uygulamaya konulduktan sonra, DSÖ, herhangi bir güvenlik endişesini sürekli olarak izlemek için aşı üreticileri, her ülkedeki sağlık yetkilileri ve diğer ortaklarla birlikte çalışmayı destekler.
Bu anlamda bildirimi yapılan  aşı sonrası  istenmeyen etkiler titizlikle değerlendirilir ve  aşının  durdurulmasını gerektirecek bir  yan etki saptanması durumunda durdurulur.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.