Pfizer/BioNTech 5-11 yaş aşı verilerini FDA’e sundu

Okuma süresi: 3 dakika

Amerikan Pfizer ve Alman ortağı BioNTech firmaları, 5-11 yaş arası çocuklar arasında sürdürdüğü Corona virüsü aşısı deneylerinin sonucunun olumlu olduğunu açıklamasının ardından Salı günü ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bu verileri resmen sundu.

Pfizer/BioNTech 5-11 yaş grubuna yapılması planlanan aşının acil durum onayı için gelecek haftalarda FDA’e başvuru yapacak.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre Corona virüsü vakaları çocuklarda Eylül ayının başında zirveye çıktı.

Aşıya hızla onay verilmesinin bu sonbaharda ülke genelinde okullar da açılmışken vakaların yükselmesini durdurmaya yardım edebileceği sanılıyor.

Çocuklar Corona virüsünü ağır geçirmemelerine rağmen virüsü riskli gruptaki kişilere taşımalarından endişe ediliyor.

Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Corona virüsü aşısı, 12 yaşın üzerindekiler için zaten onaylanmıştı. Pfizer, klinik deneylerinin sonucunda aşının 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklar üzerinde de etkili olduğunu açıkladı.

Çocuk doktoru Bill Gruber aynı zamanda Pfizer’in kıdemli başkan yardımcısı.
Gruber, “5 ile 11 yaş arası çocuklarda Pfizer/BioNTech’in elçi RNA aşısına sağlam bir bağışıklık tepkisi görüldüğünü ve aşının yeterli derecede güvenli olduğunu gösteren ilk verileri duyurmaktan çok memnunum. Verileri Gıda ve İlaç Dairesi’ne sunacağız” dedi.

Pfizer, küçük çocuklar üzerinde daha düşük bir doz test etti. Bu doz, yetişkinlere ve 12 yaş üstü çocuklara yapılan aşı dozunun yaklaşık üçte biri. Şirket, testlerden çıkan ilk verileri bulaşıcı hastalık uzmanlarıyla paylaştı.

Her ne kadar çocuklarda yetişkinlere kıyasla ağır hastalık ve ölüm riskiyle daha az karşılaşılsa da delta varyantının yüksek bulaşıcılık oranı, çocuklar arasında vakaları arttırdı.

Doktor Gruber, “Özellikle Delta varyantı döneminde, hastanelerde daha fazla çocuk vakası var. Anladığım kadarıyla hastaneye kaldırılan çocukların dörtte biri yoğun bakıma alınıyor. Neyse ki çocuk ölümleri nadir ama yine de bu çok büyük bir yük” dedi.

Ancak aşısız çocuklar virüsten kurtulsa bile ileride virüsün yan etkileriyle karşılaşabilirler. 5 ile 11 yaş arası çocukların da tam olarak aşılanmaları için, daha büyük çocuklar ve yetişkinler gibi iki dozu yaptırması gerekiyor. Veriler, daha büyük yaş gruplarında olduğu gibi, aşının yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi yan etkileri olduğunu gösteriyor. Aşı sonrası az sayıda genç erkek çocuğun yaşadığı miyokardit yani kalp kası iltihabının, 5-11 yaş aralığında görülmemesi ise olumlu bir işaret.

Pfizer, küçük çocukların ebeveynlerinden aşıya yoğun talep beklerken, Doktor Gruber, “Deneylerde çok kısa sürede ihtiyacımızdan fazla gönüllü sayısına ulaştık” değerlendirmesinde bulundu.

New Jersey eyaletinden Maya Huber 10 yaşında ve deneye katılan 2 bini aşkın çocuktan biri. Annesi Nisha Gandhi, yoğun bakım doktoru. Gandhi,”İnsanların Corona virüsünden öldüğünü görmek, virüsü evimize, ailemize getir endişesini yaşamak korkunçtu” diye konuştu.

Ailesi, Maya’ya gerçek aşı yerine plasebo yani etkisiz aşı mı yapıldı bilmiyor. Ama aşıları tamamlandığında Maya’nın ne yapmak istediğini biliyorlar. Maya da, “Herhalde ilk yapacağım şey tüm arkadaşlarımı çağıracağım büyük bir pijama partisi” dedi.

Pfizer, Eylül ayı sonuna kadar Gıda ve İlaç İdaresi’ne verileri sağlamaya başlamayı umuyor. Kurum, Ekim ayı içinde 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklara aşıyı onaylayabilir. Hızlı alınan önlemler, okullarda muhtemel bir vaka artışını önleyebilir.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.