Omicron yayılıyor kaygılar artıyor

Okuma süresi: 3 dakika

İlk olarak Güney Afrika’da tespit edilen Corona virüsünün yeni varyantı Omicron yayılıyor. Avustralya virüsün tespit edildiği ülkeler arasına katıldı. Virüsün tespit edildiği bir başka ülke İsrail yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

Avustralya’da Omicron adlı yeni varyant Güney Afrika’dan ülkeye giriş yapanlarda tespit edildi. Avustralya’ya 9 Afrika ülkesinden gelenler otelde karantina altına alınacak.

İsrail ise yabancıların ülkeye girişini yasaklayarak şu ana kadar varyantın yayılmasını engellemek için en sert adımı atan ülke oldu.

İsrail ülkeye giriş yapacak vatandaşlarına da karantina uygulama kararı aldı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ülke sınırlarına kısıtlama uygulamanın kolay olmadığını, ama bunun gerekli ve geçici olduğunu söyledi.

Aralarında Amerika, Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri, Yeni Zelanda, Tayland, Endonezya, Singapur, Sri Lanka, Maldivler ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu birçok ülke Güney Afrika’dan seyahatlere ya kısıtlama getirdi ya da yasakladı.

Dünya Sağlık Örgütü ise varyant daha detaylı incelenmeden bu yönde adımlar atılmasına karşı olduğunu bildirdi.

Hollanda, Cuma günü Güney Afrika’dan gelenlerden 13’ünde Omicron tespit edildiğini açıkladı.

Danimarka’da da Güney Afrika’dan uçakla gelen iki yolcuda Omicron varyantı görüldü. Yolcular karantinaya alındı ve yetkililer bu kişilerle yakın temasa girenleri tespit etmek için temas takip sistemini yürürlüğe koydu.

Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü ve aynı zamanda Başkan Joe Biden’ın sağlık danışmanı olan Dr. Anthony Fauci, Omicron’un Amerika’da görülmesine şaşırmayacağını söyledi.

Fauci, Omicron’un Amerika’da henüz tespit edilmediğini belirtti fakat virüsün bu denli bulaşıcılığa sahip olduğu düşünülürse her yere yayılmasının kaçınılmaz olacağı mesajı verdi.

Fauci bu açıklamayı NBC televizyonunda yaptı.

Omicron Avrupa’da vaka sayılarının arttığı bir dönemde tespit edildi.

İngiltere’de maske uygulaması ve yabancıların test olmasıyla ilgili kurallar sıklaştırılıyor.

İspanya, 1 Aralık’tan itibaren aşısız İngiliz vatandaşlarını ülkeye almayacağını açıkladı.

Fransa Sağlık Bakanı ülkede henüz Omicron tespit edilmediğini ama tespit edilmesinin saatler içinde olabileceğini kaydetti.

”Zamanla yarış halindeyiz”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Letonya’ya yaptığı ziyarette varyantı ciddiye aldığını söyledi ve ‘‘Zamanla yarış halinde olduğumuzu biliyoruz. Bilimadamlarının ve aşı üreticilerinin Omicron varyantının mutasyonlarının niteliğini anlamak için iki-üç haftaya ihtiyaçları var’’ dedi. Von der Leyen, bu sürenin önlem almak için kullanılabileceğini özellikle de aşılama ve takviye aşı oranının artması için çalışılabileceğini belirtti.

Von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun BionTech/Pfizer ile 1 milyar 800 milyon doz aşı için üçüncü bir sözleşme yaptığını da hatırlattı.

Von der Leyen, bu sözleşmede varyantlardan birinin aşılara karşı bağışıklık göstermesi durumunda şirketlerin aşılarını 100 gün içinde bu varyanta uygun hale getirmesi maddesinin de bulunduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı, ‘‘İyisini umalım ancak kötüsüne hazırlanalım. Şimdi en önemli öncelik sosyal mesafe, teması azaltmak, aşılanmak ve takviye aşıları olmak’’ diye konuştu.

Hong Kong’da yönetimin salgın konusundaki danışmanı David Hui, Omicron’un tespit edildiği iki kişinin Pfizer-BioNTech aşısı olduğunu ve boğaz ağrısı gibi hafif belirtiler gösterdiklerini kaydetti.

Bu arada Güney Afrika’da yetkililer uluslararası toplumun ülkeye yönelik seyahat yasakları ya da kısıtlamaları getirmelerine tepkili.

Yetkililer, bilimsel bir başarıya imza atıldığını ve varyantın tespit edilebildiğini ancak buna karşılık ülkenin cezalandırıldığını belirtiyor.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Pazar günü yaptığı açıklamada ülkede yeni varyantla birlikte artan vakaların dördüncü salgın dalgasına neden olmasını önlemek için yetkililerin Covid-19 aşılarını bazı yerlerde ve bazı etkinlikler öncesinde zorunlu hale getirmeyi değerlendirdiklerini söyledi.

Güney Afrikalılar’ın yalnızca dörtte biri tam olarak aşılanmış durumda. Ülkede halkın çoğunu aşılamak için yeterli miktarda aşı dozunun bulunduğu ancak bunların kırsal bölgelere iletilmesinde lojistik sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Vakaların artmasında aşı tedirginliğinin de etkisi olduğu sanılıyor.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.