KKTC’de bugüne kadar 450 bin 297 aşı yapıldı

Okuma süresi: 2 dakika

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, KKTC’de bugüne kadar 450 bin 297 aşı yapıldığını, 227 bin 155 kişinin 1. doz, 223 bin 142 kişinin 2. doz, 40 bin 909 kişininse 3. doz Covid-19 aşılarını olduğunu açıkladı.

Salgınla mücadelede öncelikli gücün aşı olduğunun unutulmamasını isteyen Bakan Üstel, “Aşı ve tedbirden başka seçeneğimiz yok” dedi.

Üstel, okulların eğitime başladığı bu dönemde, öğrenciler için antijen test laboratuvarlarını artırdıklarını da duyurdu.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, aşılanma rakamlarını ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı ücretsiz antijen ve laboratuvar test merkezlerini açıkladı.

Mart 2020’den bu yana tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de Covid -19 ile mücadele çeşitli önlemlerle sürdürüldüğüne işaret eden Üstel, “Son yılların küresel felaketi olarak kabul edilen bu süreci aşı ve tedbirlerle aşmaktan başka seçenek olmadığı tüm bilim insanlarının ortak görüşüdür” dedi.

YÜZDE 58,41 ÇİFT DOZ AŞI OLDU

Sağlık Bakanlığı olarak her yeni gün aşı stoklarını ve aşı merkezlerini artırarak halkın aşı olmasına yardımcı olduklarını kaydeden Bakan Üstel, aşılanma rakamlarıyla ilgili şunları paylaştı:

“Ülkemizde şu ana kadar yapılan toplam aşı sayısı: 450 bin 297 adet. 1 doz uygulanan kişi sayısı: 227 bin 155 adet (% 59.47). 2 doz uygulanan kişi sayısı 223 bin 142 adet (% 58.41). 3. doz yapılan kişi sayısı 40 bin 909’dur.”

Üstel, açıklamasında şunları kaydetti:

“Unutmayalım ki salgınla mücadele gücümüzü başta aşı olmakla korumaktayız. Aynı zamanda yeni eğitim dönemine girdiğimiz bu günlerde antijen testi yapan laboratuvar ve merkezleri de her geçen gün artırmaktayız.

Okullar için öğrencilerin haftalık antijen testlerini yığılmayı önlemek amacıyla haftanın herhangi bir günü yaptırabileceklerini hatırlatmak istiyorum. Öğrencilerin test yaptırdıkları günden itibaren 7 gün boyunca sonuçların geçerli olması nedeniyle haftanın herhangi bir günü randevu alınabilmektedir.”

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.