Güney Kıbrıs’ta vakaların yüzde 81’i 40 yaşın altında

Okuma süresi: 2 dakika

Güney Kıbrıs’ta bin bandının üzerinde seyreden Covid-19 vaka sayısı nedeniyle devlet hastanelerinin doluluk oranının yüzde 90’ın üstünde olduğu ve sağlık sisteminde ilerleyen günlerde büyük zorluklar yaşanacağı bildirildi.

Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü (OKİPİ) Basın Sözcüsü Haralambos Harilau’nun konuyla ilgili açıklamasında, hastanelerdeki kötü durum nedeniyle bugün toplantı yapılarak sözleşmeli statüde vardiyalı doktor ve hastabakıcı istihdamının görüşüleceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Harilau, Limasol ile Larnaka’daki devlet hastanelerinde Covid-19 hastaları için yeni servisler açıldığını ve yatılı tedavi gören hasta sayısının 300’ü aşması halinde, Baf’taki devlet hastanesinde de ekstra servis açılacağını kaydetti.

Harilau, gün geçtikçe daha fazla hastanın yatışının yapıldığını ve taburcu edilen kişi sayısının az olduğunu; hasta yatışlarıyla taburcu olan kişi sayısında denge sağlanamaması halinde önümüzdeki günlerin oldukça zorlu geçeceğini belirtti.

Gazete, bir diğer haberinde ise Makarios Hastanesi’ndeki Covid-19 servisinin tamamen dolu olduğunu; şu anda beş çocuğun tedavi gördüğünü ve altıncısının da bugün gelmesinin beklendiğini, ilerleyen günlerde de virüsün toplumda büyük yayılım göstermesi nedeniyle çok daha fazla çocuk hasta yatışı beklendiğini yazdı.

Hasta çocuklardan ikisinin bir ve on aylık iki erkek bebek olduğunu, birinin sekiz yaşındaki bir erkek çocuk ve diğer ikisinin de 11 ve 12 yaşında iki kız çocuk olduğunu kaydeden gazete, klinik durumlarının genel olarak iyi olduğunu; ancak birinin oksijen aldığını belirtti.
Gazetenin bir başka haberinde de, 18 yaş üstü kesimin yüzde 70,4’ünün ilk doz aşısını yaptırdığı; yüzde 61,6’sının ise her iki doz aşısını olup aşılanmayı tamamladığı bildirildi.

Haberde, “walk-in” olarak adlandırılan randevusuz aşı merkezlerinde dün, 1031 kişiye aşı yapıldığı ifade edildi.

Bu arada Fileleftheros gazetesi de, Covid-19 vakalarının yüzde 81’inin 40 yaşın altında olduğu ve hastanede tedavi gören kişilerin ortalama yaşının 53 olduğu bilgisine yer verdi.

Haberde, pozitif vakaların yüzde 90’ının aşısız olduğuna işaret edildi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.