“ABD Moderna aşısıyla Miyokardit ilişkisini araştırıyor”

Okuma süresi: 2 dakika

ABD’de federal yetkililer, Amerikan biyoteknoloji firması Moderna’nın geliştirdiği Corona virüsü aşısının genç yetişkinlerde kalp kası iltihabına (miyokardit) yol açma riskinin daha önce düşünüldüğünden daha yüksek olduğuyla ilgili iddiaları araştırıyor.

Washington Post gazetesinin konuyla ilgili haberine göre Amerikalı yetkililer, özellikle “30 yaş altındaki” erkekler başta olmak üzere Moderna aşısı olan genç yetişkinlerin Pfizer-BioNTech’in Corona virüsü aşısı olanlara kıyasla daha yüksek miyokardit riskiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Kanada’ya ait verileri kullanıyor.

Washington Post gazetesi haberini ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yürütülen araştırmalar hakkında bilgi sahibi olan ancak adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklara dayandırdı.

Haberde ayrıca FDA ve CDC yetkililerinin “ABD nüfusunda da bu riskin arttığına ilişkin kanıt olup-olmadığını belirlemek için ABD’deki verileri de mercek altına alıyor.”

Federal yetkililer, Haziran ayında, Moderna ve Pfizer’ın geliştirdiği mRNA aşılarıyla buluğ çağındaki gençler ve genç yetişkinlerde kalp kası iltihaplanması arasında “olası bir bağ” olabileceğini kabul etmişti.

Moderna aşısının kalp kası iltihabı şeklinde görülen yan etkisine “son derece nadir rastlandığı” ve bu etkinin “hala çok az görüldüğü” de haberin altını çizdiği ayrıntılardan biri.

Federal sağlık yetkilileri, Corona virüsü enfeksiyonuna yakalanmanın kalp iltihaplanması ve ağır hastalıklara neden olma riskini Moderna ya da Pfizer aşılarından birini olmaktan çok daha fazla yükselttiğinin de altını çizdi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.