Güney Kıbrıs’ta kabinede 6 yeni isim

Okuma süresi: 2 dakika

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis dün kabinedeki 6 yeni ismi açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’na Mihalis Hacıpandelas, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığı’na Stefi Draku, Hükümet Sözcülüğü’ne Marios Pelekanos, Hükümet Sözcü Vekilliği’ne Niovi Parissinu, Sosyal Refah Müsteşarlığı’na Anastasia Anthusi ve Başkanlık Basın Bürosu Müdürlüğü’ne Andreas Yosif atandı.

Alithia gazetesi, sağlık bakanlığı için önerilen Adamos Adamu’nun AKEL’den gelen yoğun baskı nedeniyle görevi reddetmesi üzerine görevin Hacıpandelas’a verildiğini yazdı.

Gazete, Adamu’nun nihai yanıtını dün sabah,Anastasiadis’in BM Temsilcisi Jane Holl Lute ile görüşmesinden hemen önce ilettiğini ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile Başkan Yardımcısı Haris Yeorgiadis’in, Anastasiadis ile istişarede bulunarak listeye son şeklini verdiğini kaydetti.

Görüşmenin hemen ardından isimlerin açıklandığını belirten gazete, Sağlık Bakanlığı’na Mihalis Hacıpandelas, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığı’na Stefi Draku, Hükümet Sözcülüğü’ne Marios Pelekanos, Hükümet Sözcü Vekilliği’ne Niovi Parissinu, Sosyal Refah Müsteşarlığı’na Anastasia Anthusi ve Başkanlık Basın Bürosu Müdürlüğü’ne Andreas Yosif’in atandığını; geriye kalan bakanlıklarda ise değişiklik yapılmadığını yazdı.

Haberde, Başkanlık Basın Müdürü olan Viktoras Papadopulos’un da Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu’na atandığı belirtildi.

Haravgi gazetesi de, geniş tabanlı hükümet yerine sağ eğilimli bir kabinede karar kılan Anastasiadis’in yeni listesindeki kişilerin Kıbrıs sorunu ile mülteci sorununda aşırı sağ tezleri olduğunu yazdı.

Haberde, atanan iki bakanın da DİSİ’den olduğuna işaret edildi.

Gazete, bir diğer haberinde ise, AKEL’in Meclis komite başkanlarının kim olacağına karar verdiğini ve dün isimleri açıkladığını yazdı.

Haberde, Meclis İçişleri Komitesi Başkanlığına Aristos Damianu, İnsan Hakları Komitesi Başkanlığına İrini Haralambidu, Çalışma Komitesi Başkanlığına Andreas Kafkalias, Göçmenler Komitesi Başkanlığına Nikos Kettiros ve Tarım Komitesi Başkanlığına Yannakis Gavriil’in atandığı belirtildi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.