TCMB faizi 1 puan indirdi dolar kuru 15,50’yi aştı

Okuma süresi: 2 dakika

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun yılın son toplantısında ana gündem yine faiz kararı oldu.

Piyasa geçtiğimiz haftadan bu yana yüzde 1 faiz indirimini fiyatladı. Beklenen de oldu ve TCMB faizi bir puan indirdi. Faiz indiriminin açıklanmasıyla birlikte Dolar/TL kuru 15,52 seviyesine kadar yükseldi. Rakam daha sonra 15,35-15,40 bandına çekildi.

Dünkü piyasa kapanışında 14,81 olan kuru, bu sabaha yine yükselişle başladı ve saat 11.00 itibarıyla yüzde 2,77 artışla 15,22’yi gördü.

Yılbaşından beri Türk lirasının dolar karşısındaki kaybı yüzde 100’ü aştı

1 Ocak 2021’de 7,43 olan dolar kuru karşısında Türk Lirası’nın değer kaybı, yüzde 100’ü de aşarak yüzde 107’e ulaştı. Euro ise serbest piyasada 17,23’ten işlem görüyor.

1 Ocak’ta 9,07 TL olan Euro kuru, Türk Lirası karşısında geride kalan bir yılda yüzde 91 değer kazanmış oldu.

Prof. Güneş: “Rasyonel olan en azından bu toplantıda indirimin pas geçilmesi ama bir puanlık artış mümkün”

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Hurşit Güneş, ekonominin gereğinin faiz indirimi değil faiz artışı olduğunu, ancak bağımsız kimliğini yitiren Merkez Bankası’nın son üç aydır doğrulardan uzaklaştığını söyledi.

Prof. Güneş, “Benim beklentim, rasyonel olan, en azından bu toplantıda faiz indirimin pas geçilmesiydi. Ancak dün Hazine Bakanı’nın kardeşinin Bloomberg HT’ye dediği gibi ‘yüzde bir faiz artışı’ mümkün görünüyor. Bu daha büyük bir olasılık. Peki başka ne yapabilir Merkez Bankası? Biliyorsunuz Merkez Bankası Başkanı bu ay içinde indirim alanının daraldığı yönünde bir açıklamada bulunmuştu. Belki bunu da destekler nitelikte 0,25 ya da 0,50 puanlık bir indirimle ‘benim indirim dönemim bu şekilde kapandı’ mesajı da verebilir. Ancak FED’in ortaya koyduğu politika, önümüzdeki yıl için Merkez Bankası’nın bir faiz indirimini neredeyse imkansız kılıyor” dedi.

Merkez Bankası son üç ayda ne yaptı?

Bağımsız tutumuyla öne çıkan Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla Merkez Bankası guvernörü olan Prof. Şahap Kavcıoğlu, atanmasından önce Yeni Şafak gazetesinde yazdığı köşe yazılarında, yüksek faizi yanlış bulduğunu dile getiriyordu.

Buna rağmen Prof. Kavcıoğlu, katıldığı beş Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında salgının da etkisiyle yüzde 19 olan politika faizinin sabit tutulması yönünde tutum takındı.

Eylül ayındaki PPK toplantısında 100 baz puan, Ekim ayında 200 puan ve Kasım ayında da 100 baz puan indirimle politika faizi yüzde 19’dan yüzde 15’e düşürüldü.

Ancak 1 Eylül’de 8,30 TL olan dolar kuru bugün 15,22’den işlem görüyor. Türk lirasının uğradığı kur kaybı bu kararlar sonra yüzde 85’e ulaştı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.