Lagarde: Avrupa’nın bir sonraki sınavı dönüşüme gitmek olacak

Okuma süresi: < 1 dakika

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, iyileşmekte olan Avrupa ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu en büyük zorluğun, otoritelerin ekonominin potansiyelini dönüştürmek için gereken değişiklikleri uygulamaya koyup koyamayacağı olduğunu söyledi

Lagarde, Bloomberg TV’ye yaptığı değerlendirmede, “Daha önce benzeri görülmemiş parasal ve mali destekler ve daha fazla aşılama, bölgeyi beklediğimizden daha hızlı toparlandığı bir noktaya getirdi. Euro Bölgesi’nin artık yıl sonundan önce pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor” dedi.

Lagarde, şimdi Avrupa’nın temel sınavın kuzey ve güney ülkeleri arasında uzun süredir devam eden farkı kapamaya, pandemi ile birlikte artan eşitsizliği azaltmaya ve daha çevresel-sürdürülebilir ekonomiye dönüşümü desteklemeye yönelik atacağı adımlara bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

AMB Başkanı “En büyük zorluk daima yerine getirmektir. Bu, bu ekonomilerin üretkenliğini iyileştirecek, onların daha dijital ve daha çevreci bir pozisyon almalarını sağlayacak doğru yapısal reformlarla birlikte, finansmanı doğru yatırıma yöneltme, ekonomilerin tekrar doğru bir şekle sokulduğundan emin olma meselesidir” dedi.

Lagarde’ın bu değerlendirmesi, Avrupa ekonomisinin pandemiden bile önce, zayıf enflasyon baskılarının AMB’yi para politikasını aşırı gevşek tutmaya zorladığı 10 yıllık dönemde karşı karşıya olduğu sorunların bir kez daha altını çizdi. Göreve 2019 yılının sonlarında başlayan Lagarde, hemen ardından 1.85 trilyon euro (2.2 trilyon dolar) büyüklüğündeki kriz tahvil alım programı ile tarihin bir defada yapılan en büyük teşvik paketini uygulamaya koydu.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.