Bitcoin yeniden düşüşte

Okuma süresi: 3 dakika

2021 yılı içerisinde 69.000 ABD Doları seviyesi ile zirveyi gören Bitcoin düşüş hareketini sürdürmeye devam ediyor.

Kripto para yatırımcılarının 2021 yılı içerisinde 100.000 ABD Doları hedefinin başarısızlıkla sonuçlanarak 2022 yılı içerisine taşınmasının ardından Bitcoin, 52.000 ABD Doları seviyesi üzerinde tutunamayarak 47.500 ABD Doları’na doğru yolculuğuna devam ediyor.

Yılın son günlerinde Bitcoin’in ve Ethereum’un yıllık kapanış fiyatları merak edilmeye devam etmektedir. 2022 yılı içerisinde ise küresel piyasalardan esecek rüzgarların,ülkelerin kripto para piyasaları ile ilgili tutumların kripto para piyasalarındaki fiyat hareketlerini belirleyeceği öngörülmektedir.

Bitcoin

Bitcoin madenciliğinde harcanan enerji ile ilgili tedirginlikler ve bu konudaki olumsuz haberler kripto para fiyatlanmalarını olumsuz yönde etkilemişti. Bu haber ve gelişmelerin ardından kripto para madenciliğinde kullanılmak üzere farklı enerji kaynaklarına(yenilenebilir enerji) yönelim artmıştı. Son olarak Kazakistan hükümeti, ülkenin Bitcoin ve kripto para madenciliği sektörünü uzun vadede güçlendirmek amacıyla nükleer santral inşa etme planlarını değerlendirdiğini açıkladı. Son açıklamada kripto para madenciliğinden açıkça bahsedilmemiş olsa da hükümetin bu sektörü büyüyen bir güç olarak gördüğü elektrik şebekeleri ile ilgili yapılan açıklamada net olarak ifade edilmişti. Ülkelerin kripto para endüstrisine yönelik bu tarz olumlu yaklaşımları orta ve uzun vadede olumlu fiyat hareketleri görülmesini sağlayabilir.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 47.602 doların altında, 47.347 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 42,276 ve STOCHRSI(14) değeri ise 46,868 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 43.691/44.909/46.903; önemli direnç seviyeleri ise 48.897/49.673/50.437 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

2021 yılı içerisinde 4865 ABD Doları seviyesine kadar yükselmeyi başaran Ethereum 4.000 ABD Doları üzerinde tutunmayı başaramayarak 3.750 ABD Doları seviyelerinde alıcıları ile buluşuyor. Son yazılarımda belirttiğim Ethereum Balinaları ile ilgili gelişmelerin ardından, Tron kurucusu Justin Sun Aralık ayının başından bu yana dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Binance’e 165.000’den fazla Ethereum taşıdı. Bu taşımanın asıl sebebi merak edilirken kripto para yatırımcıları olası bir satış yaşanmasından dolayı tedirgin olmaya devam ediyor. Bu nedenlerden ötürü özellikle kısa vadede gerçekleştirilecek işlemlerde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde yüksek zararlar ile karşılaşılabilir.

Küresel finans sektörünün önde gelen ve en tanınan isimlerinden Real Vision CEO’su Raoul Pal, kripto para sektörü ile ilgili 2022 yılına dair görüşlerini paylaştı. Kripto para piyasalarını çok da yakından takip ettiğin ve yatırımcı olduğunu belirten Raoul Pal, Ethereum’un toplam piyasa değeri açısından Bitcoin‘i (BTC) geçeceğini düşündüğünü belirtti. Ethereum ağının mevcut büyüme hızının çok fazla olduğunu ve bu sayede Bitcoin’i geçeceğini düşündüğünü, Ethereum ve Bitcoin’in toplam piyasa değerleri arasındaki farkın yaklaşık 500 milyar dolarlık bir fark var olduğunu ve ETH için %110’luk yükseliş anlamı taşıdığını belirtti.

Ethereum, an itibariyle 3.725 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.951 seviyesinin ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 4.183 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 40,883 ve STOCHRSI(14) değeri 32,424 olarak olumsuz görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 3.468/3.548/3.687 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.786/3.905/3.985 olarak görülebilir.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.