6 Saat Süren Bakanlar Kurulu Toplantısında Başbakan Saner Açıklama Yaptı

Okuma süresi: 2 dakika

Belediyelere Denetim Yetkisi

Başbakan Saner, Mal ve Hizmetler Yasası kapsamında yapılan yasa tasarısı ise belediyelere denetim verilmesi konusunda karar üretildiğini kaydetti.

Saner, Atık Yönetim Tüzüğü’nün de Bakanlar Kurulu’ndan geçirildiğini belirterek, atıkların bertaraf edilmesi, atık oluşumunun azaltılması, atıkların yeniden kullanımı ve geri dönüşümünün sağlanması, doğal kaynakların kullanımının azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Saner ayrıca, Bakanlıklar ve bakanlığa bağlı kuruluşların, kendi bütçelerinin yüzde 10’nuna kadar tasarrtuf yapmaları konusunda tedbir kararı üretildiğini kaydetti.

“Reel sektöre destek vermek adına bin küçük esnafa 100 milyon TL kredi ve 20 milyon TL kira kredi desteğinin verilmesiyle ilgili Merkez Bankası Başkanı ve Bankalar Birliği ile yapmış olduğumuz görüşmeden sonra 100 milyon TL’lik kredinin küçük işletmelere verilebilmesi için protokoller tamamlandı. 22 Şubat Pazartesi gününden itibaren tüm reel sektörümüz kredilerden faydalanmak için başvuru yapabilecek.

Reel sektörün kullanmış olduğu 3250 işletmeye verdiğimiz 1 milyar 150 milyon TL’lik kredinin, 400 milyon TL’lik bölümü kasım ayından itibaren başlamış bulunuyor. Bu konuda sıkıntıya düşen esnafımız varsa taksitlerini ödemek için bankalara başvurabilecek. Öteleme için gerekli yardım bankalar tarafından sağlanacak.

Borçların yeniden yapılandırılması konusunda pul vergisi, ipotek devri bedelsiz olarak yapılacaktır. Alınan kredide erken kapatma komisyonu varsa, rakam ne olursa olsun, bu komisyon ücreti devletimiz tarafından binde 5’e indirilmiştir.”

Başbakan Saner, reel sektöre yönelik kredilerin yüksek faizle yapılandırılmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Zorlanan krediler mevcut kredi faizleri ile yapılandırılacaktır” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın, Maliye Bakanlığı’nın, faiz oranı düşükken borçlanmadığı, faiz yükselince borçlanmaya gittiği yönündeki açıklamarın gerçeği yansıtmadığını da söyleyen Saner, “Yerel bankalarımız sabit faizle borç vermeye yanaşmamaktadır. 500 milyon TL borçlanmaya ihtiyacımız vardır ancak maliyede eksik kalan limitlerin tamamlanması için bu rakam kullanılacaktır” dedi. Saner, maliyenin sabit faizle uzun vadeli borçlanmak için gerekli adımları atacağını belirtti.

Başbakan Saner, Kredi Garanti Fonu’ndan kredi kullananların, yeniden kredi kullanılması için çalışma yapılacağını da kaydetti.

Saner bin işletmeye verilecek 100 milyon TL’lik kredi ve 20 milyon TL’lik kira desteğinin, Türkiye ile ekonomik ve mali işbirliği protokolü imzalandıktan sonra artırılabileceğini de söyledi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.