Üç ülkeden Belarus’a yeni yaptırımlar

Okuma süresi: 2 dakika

ABD yönetimi, Kanada ve İngiltere ile eşgüdümlü olarak Belarus’a yönelik yeni yaptırımları devreye soktu.

Belarus’ta geçen yıl yapılan ve Batılı ülkeler tarafından hile karıştığı kabul edilen seçimlerin ardından Devlet Başkanı Aleksander Yukaşenko’nun muhaliflere karşı tavrı art arda yaptırımları beraberinde getiriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, yeni yaptırımlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Belarus halkının özgür iradesine saygı göstermek yerine, Lukaşenko rejimi seçimlerde hile yapma ve muhaliflere karşı acımasız bir baskı kampanyası uygulama yolunu seçti. Binlerce barış yanlısı göstericiyi gözaltına almak, 500’den fazla aktivisti, sivil toplum örgütü liderlerini ve gazetecileri hapse atmak, uluslararası uçuş yapan bir yolcu uçağının rotasını değiştirmek ve benzeri eylemler, Lukaşenko rejiminin ne pahasına olursa olsun iktidarı elinde tutmak için ortaya koyduğu gayrimeşru çabalarıdır” ifadelerini kullandı.

ABD Maliye Bakanlığı da yaptırımlarla ilgili açıklamasında Kanada ve İngiltere ile birlikte atılan adımlarla özellikle “Lukaşenko’nun cüzdanı” olarak adlandırılan enerji, inşaat ve tütün gibi sektörlerin yaptırımlarda hedef alındığını belirtti.

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen da yaptığı açıklamada, “Kanadalı ve İngiliz ortaklarımızla birlikte, Lukaşenko rejiminin demokrasi karşıtı eylemlerini uluslararası arenada kınamaya devam ediyoruz” dedi.

Yaptırım listesine alınan şirketler arasında üpotasyum üreticisi, Belaruskali adlı kamu kuruluşu da yer alıyor. Potasyum, ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri.

Yeni yaptırım kararları toplamda Belarus ve Sırbistan’dan 44 kişiyi kapsıyor.

Uzmanlar, yaptırımların Lukaşenko ve çevresindeki kişilere mali olarak ciddi zarar vereceği görüşünde.

Belaruskali şirketinin daha önce bir başka büyük şirket Belneftekhim’le işbirliği yaparak yaptırımlardan kaçtığı, ancak bu kez bunun da mümkün olamayacağı ifade ediliyor.

Lukaşenko yaptırımları eleştirdi

Düzenlediği basın toplantısında Lukaşenko, kendisinin diktator olmadığını söyledi ve ülkede darbe yapmaya çalışanlara karşı eyleme geçtiğini kaydetti.

İngiltere’nin uygulamaya aldığını açıkladığı yaptırımların Belarus’u çok zor duruma sokabileceğini dile getiren Lukaşenko, İngiliz hükümetine de “ABD’nin kucağındaki köpekler” diyerek hakaret etti.

İngiltere ve ABD daha önce de bazı Belarus vatandaşlarına yönelik yaptırım kararları almış ve mal varlıklarını dondurarak seyahat yasakları getirmişti.

Yaptırımlarla ilgili bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de “ABD yönetimi bir kez daha Belaruslu yetkilileri, sivil toplum üyelerine, medyaya, sporculara, öğrencilere ve halkına baskı yapmaya son vermeye davet ediyor. Derhal siyasi tutukluları serbest bırakması çağrısı yapıyor. AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Uzmanları Raporu’nda ortaya koyulan şekilde uluslararası gözetimle özgür ve adil seçimler yapmasını bekliyoruz. Uluslararası kamuoyuyla birlikte Belarus’ta insan haklarına aykırı davrananları cezalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.