”Taliban’a karşı mücadelemiz bitmedi”

Okuma süresi: 2 dakika

Taliban, Penşir vadisine giden yol bağlantılarının artık açık olduğunu ve gıda ile diğer malzemelerin taşınabileceğini bildirdi.

Grup, vadiyi ele geçirdiklerini ve yönetimlerine karşı direnişi temizlediklerini açıkladıktan kısa bir süre sonra, elektrik, cep telefonu ve internet hizmetlerinin yakında eski haline getirileceğini kaydetti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, “Penşir’i ele geçirme ve fethetme mücadelemizde sivil kayıplarımız olmadığı için Allah’a şükürler olsun” dedi.

Taliban, eyalet başkentini ve vadideki valilik yerleşkesini ele geçirdi ve başkentteki savaşçılarının videolarını paylaştı.

Öte yandan direniş lideri Ahmed Mesud, Facebook sayfasındaki sesli mesajında, güçlerinin hala Penşir’de bulunduğunu ve Taliban’a karşı savaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Günün erken saatlerinde, direniş yanlısı Twitter hesapları, savaşçılarının yeniden örgütlenmek için dağlara çekildiğini, ancak savaşmaya devam edecekleri iddialarına yer verdi.

Bugün yayınlanan Twitter mesajında, “Dün gece, şiddetli düşman saldırıları ve tükenenen cephaneliğimiz nedeniyle zor bir karar vermek zorunda kaldık. Ya Bazarak’ta son bir savunma yapıp liderliğimizi tamamen ortadan kaldırma riskini alacaktık ya da direnişi sürdürmek için daha yüksek bir yere çekilecektik. Biz ikincisini seçiyoruz” denildi.

Aynı zamanda yayınlanan ve liderlerinin güvende, morallerinin yerinde olduğunu bildiren bir başka Twitter mesajında da, “Bildiğimiz ve direnişimizin bir sonraki safhasına en uygun arazideyiz. Ne yaptığımızı biliyoruz!” denildi.

Mesud, 1990’larda Taliban yönetimine başarıyla direnen ve lakabı “Penşir Aslanı” olan Kuzey İttifakı lideri Ahmed Şah Mesud’un oğlu.

Taliban Sözcüsü Mücahid, direnişte yer alan ve Afganistan’da normal bir yaşama dönmek isteyenlerin memnuniyetle karşılandığını, ancak yeni rejimi baltalama çabalarının fitne olarak değerlendirileceğini ve buna göre davranılacağını söyledi.

Mücahid, yeni bir Taliban hükümetinin oluşturulması için çalışmaların tamamlandığını, ancak bazı teknik sorunların devam etmesi nedeniyle duyurunun ertelendiğini de kaydetti.

Taliban Sözcüsü, yeni bakanların, hükümete gerektiğinde değişiklik yapma esnekliği vermek için bakan vekili olarak kabul edilebileceğini söyledi. Ayrıca gazetecilere, Taliban lideri Hibetullah Ahundzade’nin hayatta olduğuna ve yakında halkın karşısına çıkacağına dair güvence verdi.

Ahundzade’nin kamuoyu önünde olmaması, öldüğüne dair söylentilere yol açmıştı. Ancak Taliban’ın kurucusu Molla Ömer de aslında, 2015’te ölüm haberlerinin sızdırılmasından iki yıl önce ölmüştü.

Mücahid ayrıca, ülke bir geçiş sürecinden geçerken kadın ve erkeklerden protesto gösterilerinden kaçınmalarını istedi ve “Yeni hükümetin henüz görevi devralmadığı bir zamanda neden protesto ediyorsunuz? Kadınların direnişini gördük. Çalışıyoruz ve onların sorunlarını en kısa sürede çözmeyi umuyoruz” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

İspanya’da yangın!

Okuma süresi: < 1 dakikadan az İspanya’nın doğusundaki Valensiya bölgesinde dün öğlen saatlerinde başlayan ve hızla…

Gazze’de dram

Okuma süresi: < 1 dakikadan az İsrail’in 25 gündür bombaladığı Gazze’deki en büyük sağlık merkezi, Şifa…

Londra’da Gazze protestosu

Okuma süresi: < 1 dakikadan az İngiltere’nin başkenti Londra’da başbakanlığın önünde toplanan binlerce protestocu, İsrail’in Gazze’deki…

İsrail hastane vurdu!

Okuma süresi: < 1 dakikadan az İsrail’in Gazze’de hastane vurdu, yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Gazze’deki Sağlık…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu

DİĞER HABERLER >

Dövizde son durum

Okuma süresi: < 1 dakikadan az KKTC’de serbest piyasada euro 29,94, sterlin 34,35, dolar 28,35 liradan işlem…
Daha Fazla Haber Yok
Daha Fazla Haber Yüklenirken Hata Oluştu
Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.