Taliban yöneticisi: “Kadınlar hükümette yer alabilmeli”

Okuma süresi: 2 dakika

Afganistan’da denetimi ele geçiren Taliban, ülke genelinde af ilan etti. Taliban ayrıca kurulacak yönetimde kadınların da yer almasını istediklerini açıkladı.

Afganistan’da denetimi ele geçirmesinin ardından ılımlı mesajlar veren Taliban, yeni yönetimde kadınların da yer alması çağrısında bulundu. Ancak örgütün ülkeyi idare ettiği 1996 ve 2001 yılları arasındaki dönemi hatırlayanlar, bu ılımlı mesajlara temkinli yaklaşıyor.

Halk, ülkede meydanlarda yapılan idamları, insanların elleri ve kollarınn ceza olarak kesilmesini ve kadınların taşlanarak öldürüldüğü dönemleri hatırlıyor. Taliban, Kabil’de denetimi ele aldıktan sonra şehrin sakin olduğu ve herhangi bir olayın yaşanmadığı haber veriliyor.

Taliban’ın kültürel işlerden sorumlu komisyonu üyesi Enamullah Samangani, yaptığı açıklamada, kadınların mağdur olmasını istemediklerini söyledi. Samangani, “Şeriat hükümleri çerçevesinde kadınlar da hükümet yapısı içerisinde yer almalılar” dedi. Ancak Samangani, kadınların yapı içerisinde nasıl yer alacaklarına dair ayrıntı paylaşmadı.

Benzer şekilde af konusunda da tam bir netlik yok. İlan edilen affın kimleri kapsadığı henüz net olarak bilinmiyor.

Taliban yöneticileri, mevcut kaygıların aksine, ülkedeki yabancılarla çalışanlara yönelik bir intikam eylemine girişilmeyeceğini açıkladı. Ancak buna karşın bu kişilerin kimler olduğuna dair Taliban üyeleri tarafından listeler oluşturulduğu iddia ediliyor.

Ülkede yayın yapan Tolo televizyon kanalında da bir kadın sunucunun bir Taliban yetkilisiyle röportaj yaptığı görüldü. Başkent Kabil’de bir grup kadının da bir araya gelerek ellerinde “Kadınları dışlamayın” yazan pankartlarla gösteri yaptıkları belirtiliyor.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Afganistan genelinde geride bıraktığımız günlerde Taliban militanlarıyla yaşanan çatışmalarda binlerce kişinin yaralandığını açıkladı. Bu kişilere yardım çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından müdahale edildiği belirtiliyor.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.