Taliban heyeti Türkiye’de

Okuma süresi: 2 dakika

Afganistan’da 16 Ağustos itibariyle ülkede yönetimi ele geçirdikten sonra Taliban rejiminin Dışişleri Bakanı olarak atanan Maulvi Amir Khan Muttaki, bugün Ankara’da resmi temaslarda bulunacak.

Türk Dışişleri, heyetin ziyaretini doğruladı ancak herhangi bir detay bilgi paylaşmadı. Ancak Taliban heyetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetiyle ziyareti gerçekleştirdiğ ifade ediliyor. Taliban heyetiyle yapılacak görüşmede, Katar’ın önemli ölçüde teknik boyutlarını üstlendiği Kabil Havalimanı’nın işletilmesi başta olmak üzere iki ilişkiler ele alınacak. Görüşmede insani yardım, Türkiye’deki Afgan göçmenler konularının yanı sıra Ankara açısından özellikle Kabil merkezli çeşitli kamu inşaat işlerini üstlenmiş Türk şirketleri meselesi de konuşulacak.

Taliban Sözcüsü Abdul Kahar Balkhi, Twitter’da yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Maulvi Amir Khan Muttaki başkanlığındaki üst düzey bir heyetin bugün Türkiye’ye gittiğini duyurdu. Sözüc “Üst düzey bir IAEA (Afganistan İslam Emirliği) heyeti, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun resmi daveti üzerine Ankara’ya hareket etti. Heyet, üst düzey Türk yetkililerle karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda görüşmelerde bulunacak” açıklaması yaptı.

Balkhi, ayrıca “İlişkilerin iyileştirilmesi, ticaret, insani yardım, göç ve hava taşımacılığı konularında bir dizi karar değerlendirilecek” bilgisini verdi.

Yine Balkhi’nin verdiği bilgiye göre, kendisi yani sıra Afgan heyetinde, “Maulvi Amir Khan Muttaki, Molla Khairullah Khairkhwa, Molla Abdülhak Vasık, Maulvi Noor Celal Celali, Şeyh Shahabuddin Delawar, Mohammad Sohail Shaheen ve Hacı Muhammed İbrahim” isimleri yer aldı.

Bu arada Türk medyasında, Peştunca’dan Türkçe’ye çeviri açısından Balkhi’nin Çavuşoğlu yerine Davutoğlu yazdığı iddia edildi.

Moskova’da Afganistan toplantısı yapılacak

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Rus medyasına verdiği bilgiye göre, Taleban heyeti önümüzdeki hafta da Moskova’yı da ziyaret edecek.

Moskova ev sahipliğinde Taleban’la yapılacak görüşmede Çin, Pakistan, Hindistan ve İran’ın yer alacağı aktarıldı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.